Publikacje

ZMIENIAMY ULICE. Instrukcja prowadzenia procesu partycypacji

Wydawca: Miasto Łódź
Rok publikacji: 2018
Autor: Monika Arczyńska, Łukasz Pancewicz, Agnieszka Reiske i Szymon Iwanowski

Instrukcja prowadzenia procesu partycypacji to podręcznik przygotowania i prowadzenia procesów partycypacji w planowaniu inwestycji związanych z przekształceniami przestrzeni publicznych.

Ze wstępu do instrukcji:

W listopadzie 2017 roku na zlecenie Miasta Łodzi na Starym Polesiu został rozpoczęty proces partycypacyjny w celu ustalenia wspólnie z mieszkańcami i innymi użytkownikami przestrzeni publicznych założeń dla przekształcenia kilku ulic osiedla. Po zakończeniu prac wykonano ewaluację całego procesu. Oceniono, które elementy sprawdziły się najlepiej, a z których można ewentualnie zrezygnować. Zespół socjologów przeprowadził wywiady z uczestnikami, zarówno mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami, jak i urzędnikami, aby znaleźć mocne i słabe strony przeprowadzonych działań.

Na podstawie staropoleskiego procesu wypracowano model projektowania partycypacyjnego dla inwestycji publicznych, czyli propozycje działań zmierzających do budowania współpracy jednostek samorządowych zajmujących się planowaniem i wdrażaniem zmian przestrzennych z ich bezpośrednimi i pośrednimi użytkownikami.

Instrukcja ma ułatwić pracę – od jej zaplanowania po podsumowanie – urzędnikom oraz osobom i firmom (organizacjom) zajmującym się partycypacją przy przygotowaniu inwestycji. Wskazuje kolejne kroki działania, rekomenduje sprawdzone metody komunikacji, a także zawiera gotowe do wydrukowania elementy makiet – przydatnego narzędzia współprojektowania.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony