Publikacje

Wytyczne OECD dla procesów partycypacji obywatelskiej

Wydawca: Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)
Rok publikacji: 2022
Autor: praca zbiorowa

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przygotowała rekomendacje dotyczące procesów angażujących obywatel(k)i. Powstały one z myślą o osobach pracujących w urzędach i innych instytucjach publicznych. Wytyczne opisują dziesięć kroków projektowania, planowania, wdrażania i ewaluacji procesu partycypacji obywatelskiej oraz omawiają osiem różnych metod angażowania obywateli i obywatelek, a tym konsultacje społeczne, monitoring obywatelski czy budżet partycypacyjny. W publikacji można znaleźć przykłady takich procesów i praktyczne wskazówki zebrane i opracowane przez OECD. Publikacja jest dostępna wyłącznie w języku angielskim.

Publikacja składa się z 5 głównych rozdziałów:

  1. Rozdział 1 mówi o tym, czym jest partycypacja obywatelska, jakie są powody angażowania obywateli/obywatelek w podejmowanie decyzji publicznych i jakie są najczęstsze mity o takich procesach.
  2. Rozdział 2: Planowanie, wdrażanie i ewaluacja procesów włączających obywatel(k)i przedstawia dziesięciostopniową ścieżkę planowania i wdrażania procesów partycypacji obywatelskiej i zawiera szczegółowe porady i instrukcje jak przeprowadzać takie procesy. Ten rozdział jest najbardziej pomocny dla
    decydentek i decydentów, którzy chcieliby wdrożyć proces partycypacyjny, ale nie są pewni, od czego zacząć, którą metodę wykorzystać lub kogo zaangażować.
  3. Kolejny rozdział proponuje dziewięć zasad, które pomogą zapewnić wysoką jakość procesów partycypacyjnych.
  4. Rozdział czwarty to przegląd przydatnych stron i publikacji, które poruszają różne aspekty partycypacji obywatelskiej (np. tworzenie diagnozy społecznej, rekrutację osób uczestniczących, korzystanie z nowych technologii w takich procesach czy zapewnianie ich dostępności).
  5. Część 5 to lista kontrolna dla planowanego procesu partycypacyjnego, która podsumowuje kroki opisane w dokumencie. 

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony