Publikacje

Wszystko jasne. Jak informować o konsultacjach planów miejscowych na wsi i w małych miastach

Wydawca: Fundacja Wspomagania Wsi
Rok publikacji: 2019
Autor: Magdalena Chustecka we współpracy z Mają Branką i Ewą Brejnakowską-Jończyk

Poradnik „Wszystko jasne” powstał w ramach projektu „Nasza przestrzeń. Konsultacje społeczne planów miejscowych na wsi i w małych miastach” realizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi. Od kilku lat fundacja pomaga małym samorządom zaangażować mieszkańców w dyskusję nad dokumentami planistycznymi. Poradnik wskazuje najlepsze praktyki w zakresie informowania o tworzeniu planu miejscowego czy studium.

Zauważyliśmy, że wysiłki osób odpowiedzialnych za plany miejscowe koncentrują się przede wszystkim wokół formalnej procedury, terminów, współpracy z biurem urbanistycznym sporządzającym dokument, otrzymaniem niezbędnych uzgodnień od innych instytucji i organów. Częstokroć byliśmy świadkami sytuacji, kiedy koordynatorzy i koordynatorki procesów konsultacyjnych zwyczajnie zapominali o poinformowaniu mieszkańców lub robili to dosłownie dzień przed wydarzeniem. Duża część osób ograniczała się do stosowania utartych, ale zupełnie nieskutecznych metod zapraszania, takich jak powieszenie na kilku tablicach informacyjnych w gminie zawiadomień w formie pisma urzędowego pisanego małą czcionką. Takie praktyki w przeważającej mierze nie wynikały ze złego nastawienia urzędników i urzędniczek do mieszkańców lub z braku wiary w sensowność konsultacji. Były one często konsekwencją braku wiedzy, umiejętności i narzędzi. Bo jeśli nie tekst zaproszenia w formacie A4, to w jaki inny sposób poinformować użytkowników i użytkowniczki przestrzeni oraz zachęcić ich do wzięcia udziału w spotkaniu konsultacyjnym? Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik w pełni odpowie na powyższe pytanie – tak we wstępie poradnika pisze Magdalena Chustecka.

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony