Publikacje

Wiem – Stosuję – Partycypuję. Materiały edukacyjne dla uczniów, rodziców, opiekunów i nauczycieli.

Wydawca: Stowarzyszenie Projekt Akademia
Rok publikacji: 2023
Autor: Krzysztof Kociubiński, Elżbieta Kocowska-Siekierka

Wydawnictwo Stowarzyszenie Projekt Akademia opublikowało w tym roku materiały edukacyjne o demokracji i partycypacji publicznej. Poradnik powstał z myślą o osobach pracujących z młodzieżą, jak i o samych uczniach i uczennicach. Publikacja doradza, jak rozmawiać z młodzieżą zarówno o tym, jak działa państwo, jak i o tym, czym jest partycypacja uczestnicząca i jak można mieć większy wpływ na sprawy swojej okolicy i kraju.

Materiały powstały w czasie przygotowania i trwania projektu „Lekcje demokracji”, zainicjowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i realizowanego w partnerstwie z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia
Europejskiego. Celem projektu było udostępnienie nauczyciel(k)om materiałów i narzędzi do zajęć o demokracji i obywatelskości, które mogliby wykorzystywać na lekcjach wychowawczych czy na kółkach zainteresowań. Autor i autorka rozmawiali z nauczyciel(k)ami z wielu dolnośląskich szkół, zebrali od nich uwagi oraz propozycje zagadnień, które następnie opracowali w poniższym podręczniku. Publikacja dzieli się na 4 rozdziały:

  1. Prawo między współczesnością a tradycją,
  2. Administracja i społeczeństwo,
  3. Demokracja i partycypacja,
  4. Prawa i obowiązki.

Stowarzyszenie Projekt Akademia zrzesza naukowców i naukowczynie związane z Uniwersytetem Wrocławskim lub innymi polskimi jednostkami akademickimi. Jego celem jest upowszechnienie akademickiej wiedzy dla szerszej społeczności.

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony