Publikacje

Raport z pierwszego światowego panelu obywatelskiego o kryzysie klimatycznym i ekologicznym

Wydawca: Global Assembly
Rok publikacji: 2022
Autor: praca zbiorowa

Pamiętacie, że w 2021 roku odbył się pierwszy światowy panel obywatelski? Otóż, jest już dostępy raport o jego metodologii, przebiegu i wynikach! Pytaniem przewodnim w tym procesie było: Jak ludzkość może zająć się klimatem i kryzysem ekologicznym w sprawiedliwy i skuteczny sposób? Do rozmowy było wylosowanych 100 osób z całego świata, w tym z Polski! Przeczytajcie o tym, jak przebiegał proces ogólnoświatowej narady oraz co udało się wypracować osobom w nim uczestniczącym.

Global Assembly nie był jedynie panelem obywatelskim, ale większym procesem, który organizatorzy tłumaczą w trzech punktach:

1. 100 wylosowanych osób z całego świata, którzy podczas pięciu bloków spotkań razem opracowali Deklarację dla zrównoważonej przyszłości planety Ziemi (the People’s Declaration for the Sustainable Future of Planet Earth).

Mapa pokazująca miejsce zamieszkania wylosowanych osób. Global Assembly Team (2022), Report of the 2021 Global Assembly on the Climate and Ecological Crisis: Executive Summary, Earth, s. 11

2. Oddolnie zorganizowane narady wokół głównego pytania na podstawie materiałów stworzonych przez organizatorów. Wzięło w nich udział około 1300 osób z 41 krajów, mówiących co najmniej 13 językami.

3. Zaangażowanie artystów i artystek, tak aby temat dotarł do osób poprzez sztukę popularną. 

Jeden z projektów artystycznych pokazujący doświadczenia zmian klimatu. Global Assembly Team (2022), Report of the 2021 Global Assembly on the Climate and Ecological Crisis: Executive Summary, Earth, s.15

Wszystkie trzy etapy są szczegółowo opisane w raporcie, który można pobrać poniżej. 

 

 

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony