Publikacje

Przewodnik po panelach obywatelskich

Wydawca: DemocracyNext
Rok publikacji: 2023
Autor: praca zbiorowa

DemocracyNext – niezależny instytut badawczo-projektowy, założony przez osoby, które opracowały zestaw narzędzi demokracji deliberatywnej dla Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), opublikował niedawno swój nowy „ostateczny” poradnik o organizacji paneli obywatelskich. Publikacja odnosi się i opowiada o 3 etapach takiego procesu – o przygotowaniu, prowadzeniu spotkań oraz o tym, co po nich. Poradnik jest dostępny tylko w języku angielskim.

Publikacja składa się z trzech części:

  1. Przed (o procesie planowania i przygotowywania panelu),
  2. W trakcie (o tym jak on przebiega),
  3. Po (o tym, co następuje po jego zakończeniu).

Jak autorki i autorzy publikacji piszą – podczas gdy bez końca słyszymy o kryzysie demokracji, tuż pod naszymi nosami dzieje się coś niezwykłego i budzącego nadzieję: zakorzenia się nowy rodzaj demokracji. W ciągu ostatnich kilku dekad rządy czerpią korzyści z paneli obywatelskich – modelu demokratycznego, który został przetestowany, szeroko wdrożony, a czasami nawet uznany jako proces decyzyjny osadzony w prawie. Warto więc dobrze poznać tę metodę, a ten przewodnik to świetny start!

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony