Publikacje

Prowadzenie polityki przestrzennej w gminie. Miniporadnik

Wydawca: Fundacja im. Stefana Batorego
Rok publikacji: 2021
Autor: Radosław Jończak

Uzupełniamy naszą Bibliotekę o Miniporadnik o prowadzeniu polityki przestrzennej w gminie, stworzony w ramach Pracowni Samorządowej Fundacji im. Stefana Batorego. W dokumencie można znaleźć informacje m.in. o aktorach biorących udział w procesie planistycznym w gminie, o narzędziach prowadzenia polityki przestrzennej czy o podstawach prawnych takiej działalności urzędu. Autor publikacji – Jarosław Jończak – wskazuje jak prawidłowo realizowana polityka przestrzenna przekłada się na wymierne korzyści ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.

Dodatkowo autor podkreśla, że:

Planowanie powinno przebiegać zawsze na zasadzie dialogu, który na określonych zasadach angażuje wszystkich przyszłych interesariuszy przestrzeni i ekspertów, którzy wspomagają samorząd w procesie planowania i w ocenie ewentualnych skutków podejmowanych decyzji. Planowanie przestrzenne jest kluczowym narzędziem zrównoważonego rozwoju gminy, pozwalającym poprawiać standard zamieszkiwania, eliminować lub istotnie ograniczać ewentualne konflikty i racjonalnie zarządzać zasobami.

(Podsumowanie, s. 9)

Publikacja powstała w ramach działalności Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego, która jest ogólnopolskim przedsięwzięciem. Uczestniczą w niej samorządowczynie i samorządowcy, którzy – we współpracy z ekspert(k)ami – wypracowują rozwiązania dotyczące usług publicznych i współpracy władz lokalnych z mieszkańcami i mieszkankami. Uczestnicy i uczestniczki otrzymują wsparcie merytoryczne w postaci porad i konsultacji eksperckich w tematyce samorządowej oraz wymieniają się wiedzą i dobrymi praktykami. 

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony