Publikacje

Praktycy partycypacji – kim są i co myślą?

Wydawca: Fundacja Stocznia
Rok publikacji: 2016
Autor: Damian Jaworek, Katarzyna Starzyk-Durbacz

Jak piszą autorzy: 

,, Chcąc się dowiedzieć, jak wygląda stan partycypacji obywatelskiej w Polsce po kilku latach jej rozwoju, postanowiliśmy przeprowadzić stosowne badanie. Stwierdziliśmy, że osoby na co dzień zajmujące się włączaniem obywateli w procesy decyzyjne stanowią najlepsze, eksperckie źródło wiedzy na ten temat. Jednak w trakcie projektowania działań badawczych uświadomiliśmy sobie, jak ciekawe jest poznanie samych praktyków. Kim tak naprawdę są? Jak rozpoczęli swoją działalność? Co ich do tego skłoniło? Jak i gdzie działają? Jakimi obszarami najczęściej się zajmują? Skąd czerpią wiedzę? I w końcu – co sądzą o partycypacji obywatelskiej w Polsce? Czy zaszły w niej zmiany? Czy wymaga wsparcia? Jak będzie się rozwijać w przyszłości? Dużo trudnych pytań, więc i ankieta internetowa stworzona przez nas nie była krótka i łatwa. Na szczęście praktycy partycypacji okazali się cierpliwi i wyrozumiali i udało się nam zebrać odpowiedzi od 183 osób.

W pierwszej części tego raportu próbujemy przedstawić portret praktyków partycypacji – ukazać motywacje i drogi prowadzące ich do zajęcia się tym tematem, opisać sposoby ich działania. Druga część w całości poświęcona jest zreferowaniu poglądów i opinii praktyków na temat partycypacji i zachodzących w niej zmian. Staraliśmy się oddać je jak najwierniej i zilustrować konkretnymi komentarzami badanych, które udało nam się zgromadzić dzięki pytaniom otwartym. Prezentujemy też ich pomysły na wspieranie rozwoju partycypacji obywatelskiej w Polsce.”

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony