Publikacje

Podsumowanie ogólnopolskiego panelu obywatelskiego o kosztach energii

Wydawca: Fundacja Stocznia
Rok publikacji: 2022
Autor: praca zbiorowa

Niniejsza publikacja zawiera szczegółowy raport z etapu panelu obywatelskiego procesu partycypacyjnego „Narada obywatelska o kosztach energii” organizowanego przez Fundację Stocznia w 2022 roku.  

Dyskusje panelistek i panelistów podczas weekendu deliberacyjnego. Fot. Wojtek Radwański

Podczas pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: „Jak przeciwdziałać problemowi ubóstwa energetycznego w Polsce?”. Co najefektywniej rozwiąże problem ubóstwa energetycznego? Dopłaty do węgla czy inwestycje w odnawialne źródła energii? Słynna, wędrująca pomiędzy salą sejmową a zamrażarką, ustawa 10h, a może lepsze doradztwo energetyczne? Rozbudowa sieci energetycznych, czy zasiłki dla osób w kryzysie ubóstwa?

Te pytania, które szerzej można by zawrzeć w trzech kategoriach: rosnących kosztów energii, efektywności energetycznej budynków i niskich dochodów, składają się na problem ubóstwa energetycznego i od miesięcy poruszają mocno opinię publiczną. Do tej pory zadawane były ekspert(k)om oraz osobom ze świata polityki: samorządowcom, posłom i posłankom, przedstawiciel(k)om rządu czy europarlamentu.

Ubóstwo energetyczne powstaje na styku niskich dochodów, wysokich wydatków na energię i złego stanu technicznego budynku. Grafika pochodzi z publikacji „Ogólnopolski panel obywatelski o kosztach energii. Przewodnik dla Panelistów i Panelistek (i nie tylko)” dostępnej na stronie naradaoenergii.pl

Fundacja Stocznia ma zaszczyt zaprezentować inną perspektywę: tę obywateli i obywatelek, losowo wybranych Polek i Polaków. Dzięki procesowi Narady obywatelskiej o kosztach energii i zakończonemu niedawno ogólnopolskiemu panelowi obywatelskiemu, znamy społeczny werdykt dotyczący przeciwdziałania problemowi ubóstwa energetycznego – rekomendacje, które z pewnością zaskoczą niejedną osobę.

Przebieg panelu obywatelskiego 

Aby poznać rekomendacje, na które zagłosowali paneliści i panelistki zapraszamy do zapoznania się z raportem

Jeśli natomiast ciekawi Was co powiedzieli eksperci i ekspertki oraz decydenci i decydentki obecne na spotkaniu podsumowującym 6 grudnia, zachęcemy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony