Publikacje

Model budowania dialogu krok po kroku. Przewodnik

Wydawca: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Rok publikacji: 2022
Autor: praca zbiorowa

Prowadzicie czasami rozmowy o ważnych lokalnie sprawach? Chcecie wiedzieć więcej, jak prowadzić dobry dialog w swojej społeczności? Szukacie narzędzi do zaplanowania i przeprowadzenia takiej rozmowy? Polecamy „Model budowania dialogu krok po kroku. Praktyczny przewodnik o tym, jak tworzyć przestrzeń do dobrej rozmowy w lokalnych społecznościach” – publikację, która powstała w ramach projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) „Jak rozmawiać?”.

Model składa się z trzech części:

  • „Przygotowanie do dialogu” o zasadach dobrego dialogu, o tym jak zostać przewodniczką/przewodnikiem dialogu, o budowaniu zespołu i przygotowaniu diagnozy;
  • „Spotkanie dialogowe” o przygotowaniu rozmowy krok po kroku, o jej prowadzeniu oraz ewaluacji spotkania;
  • „Narzędzia dodatkowe” to zestaw pomysłów wspierających poszczególne kroki dobrej rozmowy. Większość narzędzi była uprzednio przetestowana w ramach pilotażu projektu “Jak rozmawiać?”.

Autorkami i autorami modelu są Maja Zobokrzycka, Dorota Whitten (Fundacja Dom Pokoju) oraz Krzysztof Nowak (Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich). Autorkami i autorami narzędzi dodatkowych: Michał Bargielski, Marta Henzler, Piotr Henzler, Maciej Sopyło oraz Jolanta Woźnicka.

Ten model dialogu jest oparty na badaniach zrealizowanych przez Fundację Obserwatorium, był on konsultowany z przedstawiciel(k)ami organizacji zajmujących się dialogiem w Polsce. Model został przetestowany przez piętnaście osób z sześciu miejscowości w Polsce w ramach pilotażu projektu “Jak rozmawiać?”. Publikacja jest uzupełniona o dodatkowe narzędzia ułatwiające wykonanie poszczególnych kroków. Więcej informacji znajduje się na stronie FRSI.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG, w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony