Publikacje

Wspólny Plan. Jak wspólnie budować dialog wokół decyzji przestrzennych w gminach?

Wydawca: Fundacja WiseEuropa, Fundacja Stabilo
Rok publikacji: 2022
Autor: Iwona Ciećwierz, Dominika Jędrzejczak

Fundacja WiseEuropa w partnerstwie z Fundacją Stabilo zrealizowały projekt, w ramach którego wsparły 21 gmin w przeprowadzeniu konsultacji dotyczących kształtowania przestrzeni. Jednym z efektów tego projektu jest publikacja, którą zamieszczamy poniżej. Przedstawia ona przebieg samego projektu, ale mówi także o systemie planowania przestrzennego w Polsce oraz o tym, jak dobrze prowadzić konsultacje wokół przestrzeni w gminie.

Publikacja składa się czterech głównych części:

 1. Informacje o projekcie, możemy się tutaj dowiedzieć o jego celach i przebiegu, o rekrutacji gmin i ich charakterystyce, o realizacji Indywidualnych Planów Konsultacji i wydarzeniach towarzyszących. Ta część zawiera również wstęp do realiów planowania przestrzennego w Polsce.

  Grafika z publikacji „Wspólny Plan. Jak wspólnie budować dialog wokół decyzji przestrzennych w gminach”, s. 8

 2. Drugi rozdział to Tematyka konsultacji o przedmiocie i celu samych konsultacji i różnych uwarunkowaniach przestrzennych. 

  Grafika z publikacji „Wspólny Plan. Jak wspólnie budować dialog wokół decyzji przestrzennych w gminach”, s. 30

 3. Trzecia część Jak konsultowano kompleksowo przedstawia poszczególne etapy dobrego procesu konsultacyjnego.

  Grafika z publikacji „Wspólny Plan. Jak wspólnie budować dialog wokół decyzji przestrzennych w gminach”, s. 32

   
 4. Czwarty rozdział to Ewaluacja, a więc podsumowanie wyników konsultacji, podjętych decyzji, trudności i wrażeń osób pracujących w urzędach. 

Celem całego projektu było zwiększenie wiedzy i doświadczenia osób pracujących w urzędzie gminy, zwiększenie zaangażowania lokalnej społeczności a także wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju w planowaniu przestrzennym. 

Projekt był realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Program Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Oś II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji. Działanie 2.19 Usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych i planowania przestrzennego. Umowa na jego realizację została podpisana z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju.

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony