Publikacje

Digital Tools for Citizens Assemblies (Narzędzia cyfrowe dla paneli obywatelskich)

Wydawca: mySociety
Rok publikacji: 2019
Autor: Alex Parsons

Publikacja Aleksa Parsonsa z brytyjskiej organizacji mySociety to przegląd narzędzi cyfrowych, które były dotąd wykorzystywane w ramach paneli obywatelskich albo są znane z innych działań partycypacyjnych i wydają się warte zastosowania w tego rodzaju procesach.

Celem publikacji było zebranie wiedzy o narzędziach, które są przydatne oraz możliwie łatwe w obsłudze i tanie we wdrożeniu; niekoniecznie innowacyjne lub skrojone specjalnie pod panel obywatelski. Dobrym przykładem takiego narzędzia są nagrania (audio/wideo) lub streaming ze spotkań panelu. Filmik na stronie internetowej albo relacja na żywo w mediach społecznościowych jest przecież dużo bardziej atrakcyjną formą sprawozdania ze spotkania niż spisana treść wystąpień. Obecnie nie jest też droższa niż wykonanie transkrypcji, na którą trzeba dodatkowo czekać.

Dokument jest podzielony na trzy rozdziały, w których opisano potencjalne zastosowania narzędzi cyfrowych na etapie przed rozpoczęciem panelu obywatelskiego, w trakcie jego realizacji oraz po zakończeniu.

Publikacja powstała na otwartej licencji (CC BY 3.0), a w sieci dostępna jest jej wersja edytowalna – autor zbiera w niej komentarze i sugestie dotyczące treści.

Pliki do pobrania

Powiązane artykuły:


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony