Publikacje

Citizen Engagement: Emerging Digital Technologies Create New Risks and Value

Wydawca: The World Bank Group
Rok publikacji: 2019
Autor: Tiago Peixoto i Tom Steinberg

Szybki rozwój technologii cyfrowych w ostatnich latach zmienia zachowania i oczekiwania ludzi na całym świecie. Autorzy raportu „Citizen Engagement” wykorzystali ten moment, by zadać pytanie o ich wpływ.

Czy technologie cyfrowe – zarówno te szeroko rozpowszechnione, jak i te dopiero się rozwijające – będą miały znaczący wpływ na sposoby angażowania się obywateli oraz uzyskiwania, używania i kwestionowania władzy?

Wykorzystanie nowych technologii nie prowadzi automatycznie do lepszej kontroli obywateli nad sprawującymi władzę ani do lepszych sposobów rządzenia (czasem wręcz przeciwnie!). Warto przyglądać się trendom i prognozom w tym zakresie, choćby po to, by być świadomym wpływu technologii cyfrowych na demokrację (lokalną czy krajową) oraz by móc wykorzystać je z prawdziwą korzyścią dla społeczeństwa.

„Citizen Engagement” zawiera 11 prognoz dotyczących nowych technologii (w tym fake newsów, sztucznej inteligencji czy wykorzystywania danych na temat obywateli) i 6 sposobów odpowiedzi na te prognozy. Raport w wersji on-line można obejrzeć na stronie: www.citizentech.org.

citizen engagement_11 predictions

Źródło: www.citizentech.org

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony