Publikacje

Budżet partycypacyjny w małych gminach

Wydawca: AGENCJA ROZWOJU REGIONU GEMER
Rok publikacji: 2022
Autor: praca zbiorowa

W ramach projektu „PlaNET Social Enterprise 3” powstała publikacja „Budżet partycypacyjny w małych gminach”. Mówi ona o roli budżetu obywatelskiego w procesach decyzyjnych w mniejszych gminach oraz opisuje dobre przykłady współpracy z lokalnymi społecznościami, szkołami i przedsiębiorcami w celu wzmacniania rozwoju regionalnego. Projekt PlaNET SOEN jest realizowany przez międzynarodową grupę instytucji, w tym przez polskie Stowarzyszenie Edukacja przez Internet.

Jak piszą autorki i autorzy projekt PlaNET SOEN w swojej pierwszej fazie był poświęcony budowaniu odpowiedzialności i aktywnego obywatelstwa w szkołach poprzez pracę wokół szkolnego budżetu partycypacyjnego. W drugiej części natomiast celem projektu było przekształcenie i przekierowanie pomysłów aktywnych uczniów i uczennic poza środowisko szkolne, kierując ich do poszukiwania możliwości realizacji ich pomysłów poza szkolnym budżetem partycypacyjnym. Na tym etapie projekt skupił się właśnie na budżecie partycypacyjnym w małych gminach, o czym jest poniższa publikacja.

Celem projektu „PlaNET Social Enterprise 3” jest angażowanie młodych ludzi w udział w życiu gospodarczym i społecznym w ich otoczeniu, umożliwiając im realny wpływ na społeczność, w której żyją, zwłaszcza w małych społecznościach na obszarach wiejskich. Projekt realizowany jest przez cztery instytucje partnerskie: Agency for development of Gemer region (Słowacja), Local development agency – PINS (Chorwacja), Development Agency Kozjansko (Słowenia) i Stowarzyszenie Edukacja przez Internet (Polska).

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony