Wiadomości | 22 stycznia 2016 r.

W Olsztynie powstaje panel obywatelski

Władze miasta, we współpracy z olsztyńskimi agencjami badawczymi, uruchamiają w Olsztynie nowy mechanizm regularnego badania reprezentatywnej grupy mieszkańców w sprawach obywatelskich. Wkrótce wylosują 10 000 mieszkańców, a już teraz, przez specjalną stronę internetową uruchomiają dodatkową rekrutację olsztynian. Jeżeli uda się zachęcić mieszkańców, będzie to pierwsze tego typu długofalowe i kompleksowe badanie w Polsce.

Zgodnie z deklaracją udostępnioną na oficjalnej stronie badania, katalog spraw, które będą stawiane pod rozwagę mieszkańców jest dość rozległy:
• Raz na kwartał uczestnictwo w podstawowym badaniu opinii na temat rozwoju i funkcjonowania miasta,
• Możliwość wypowiadania się w cyklicznych (np. miesięcznych) badaniach na temat bieżących problemów, dylematów i propozycji ich rozwiązania,
• Możliwość skorzystać z zaproszeń do udziału w konsultacjach społecznych, warsztatach i dyskusjach dotyczących rozwoju i przyszłości miasta,
• Możliwość oceny jakości funkcjonowania placówek publicznych.

Do udziału w badaniu zostanie wybrana losowa reprezentatywna grupa mieszkańców (10 000 osób), dodatkowo, mieszkańcy mają możliwość dołączenia do grona konsultujących (wypełniając formularz lub dzwoniąc na infolinię).

Władze miasta prowadzą działania we współpracy z dwiema agencjami badawczymi: KF Research i Studiem CATI Koszary Funka, które będą odpowiadały za prawidłową realizację i metodologię badania. O opracowanie planu badawczego z kolei zadba specjalnie powołany w Urzędzie Miasta międzywydziałowy zespół, który. Projekty badań będą także konsultowane ze środowiskiem akademickim oraz organizacjami społecznymi.

Więcej informacji można uzyskać na stronie:
http://olsztyn.panelobywatelski.pl/
lub w informacjach prasowych:
http://www.portalsamorzadowy.pl/komunikacja-spoleczna/olsztyn-wprowadza-cykliczne-ankiety-dla-mieszkancow,76617.html
http://twojkurierolsztynski.pl/7495,2016,01,16,panel-obywatelski-olsztyn-pierwszy-w-polsce

Technika panelu obywatelskiego (Citizen’s Panel) polega na regularnym badaniu opinii reprezentatywnej grupy mieszkańców. Ci sami respondenci pozostają w grupie panelowej przez okres kilku lat (2-4), co pozwala na rejestrację zmian opinii poszczególnych osób między kolejnymi badaniami/pomiarami. Do tej pory Urzędy i samorządy w Polsce stosowały ją dotychczas głównie w formie jednorazowych debat lub badań na wybrane tematy (np. realizowany w 2013 r. projekt Gdyński Dialog z seniorami)

Powiązane artykuły:


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony