„W poszukiwaniu różnych form partycypacji w instytucjach kultury” – seminarium 19.02, Warszawa
Zapraszamy na seminarium „W poszukiwaniu różnych form partycypacji w instytucjach kultury”, które odbędzie się 19 lutego br. (piątek) w godz. 10-16:30 w „Marzycielach i Rzemieślnikach. Domu innowacji społecznych” przy ul. Brackiej 25 w Warszawie.
W ostatnich latach instytucje kultury (domy kultury, biblioteki, muzea) w różnym stopniu i różnymi metodami zacieśniają relacje z odbiorcami swoich działań. Angażują się w sprawy lokalne, włączają mieszkańców we współtworzenie swojej oferty, zapraszają do wspólnego wypracowywania strategii. Tworzą różnego typu przestrzenie do zabierania przez nich głosu – od możliwości zgłaszania pomysłów na zajęcia po tworzenie ciał o charakterze doradczym, działających przy instytucjach. Zdarzają się wśród takich procesów historie sukcesu i choć nie wszystkie nimi są, to z każdego można wyciągnąć ciekawe i przydatne wnioski.
Jakie są wyzwania przy wdrażaniu podejścia partycypacyjnego w instytucjach kultury? Czy partycypacja mieszkańców jest tam w ogóle potrzebna i możliwa? A jeśli tak, to jak ją wprowadzać? Jakie przybiera formy i jak przebiega? Czy mieszkańcy chcą się angażować w tworzenie i zmienianie instytucji kultury?
O tym wszystkim będziemy rozmawiać podczas seminarium już 19 lutego.
TEMATYKA I FORMA SPOTKANIA
Spotkanie będzie służyło dzieleniu się doświadczeniami i pomysłami na realizację podejścia partycypacyjnego w praktyce oraz zastanowieniu się (w warsztatowej formule) nad szansami i wyzwaniami związanymi z realizacją tego typu przedsięwzięć.
Swoimi przemyśleniami i doświadczeniami podzielą się z nami m.in. Krzysztof Mikołajewski, Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, były Dyrektor Białołęckiego Ośrodka Kultury oraz przedstawiciele Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”, od wielu lat pracujący z instytucjami kultury z całej Polski. Posłuchamy również opowieści różnych instytucji, które próbują wdrażać u siebie podejście partycypacyjne.
ZGŁOSZENIA NA SEMINARIUM
Do udziału w spotkaniu zapraszamy pracowników instytucji kultury, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów i aktywistów zainteresowanych tym tematem. Uprzejmie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego pod tym linkiem do 10 lutego (środa). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na seminarium, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do podjęcia decyzji o ostatecznej liście uczestników dopiero po upływie terminu nadsyłania zgłoszeń. Potwierdzenie udziału prześlemy tydzień przed wydarzeniem.
Szczegółowy program seminarium można pobrać tutaj.
Pytania dotyczące seminarium prosimy kierować drogą mailową na adres [email protected] lub telefonicznie (22) 100 55 94.
Serdecznie zapraszamy!
Seminarium jest częścią projektu „Mieszkańcy w (o)środku kultury” realizowanego przez Fundację „Stocznia” w partnerstwie z Białołęckim Ośrodkiem Kultury w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG, a organizowane jest przy współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.