Wojownicy Klawiatury – społeczność w walce z fake newsami
„Wojownicy Klawiatury” to inicjatywa skupiona na budowaniu społeczności zaangażowanej w walkę ze zmanipulowanymi treściami dotyczącymi Unii Europejskiej. Odbywa się zarówno w mediach społecznościowych, jak i w realu.
W internecie…
W grupie społecznościowej „Wojownicy Klawiatury” użytkownicy internetu dobrowolnie i oddolnie dementują nieprawdziwe informacje i mity unijne. Grupa powstała, żeby pokazać, że warto przeciwstawiać się kłamstwom w mediach i nie zostawiać ich bez komentarza. Badania mówią, że blisko 80% internautów nie weryfikuje przeczytanych informacji, więc brak reakcji przyczynia się do tego, że fałszywe treści są powielane i uznawane za słuszne.
Członkowie grupy regularnie reagują na fake newsy lub promują konkretny europejski temat. Wysyłają też innym wojowniczkom i wojownikom link do fałszywego tweeta lub postu na Facebooku oraz propozycję odpowiedzi. Dzięki temu każdy, kto zobaczy oryginalny przekaz, będzie wiedział, że zawiera nieprawdziwe informacje.
Dołączyć do grupy można tutaj.
…i na żywo
Projekt zakłada też organizację spotkań w różnych punktach Polski, które mają służyć zacieśnianiu więzi między Wojownikami Klawiatury, w dużych i małych miastach, w miasteczkach, na wsiach. Dzięki głębszej integracji członkowie grupy mają zyskać wzajemne wsparcie i poczucie, że mogą się mobilizować do działania przy zwalczaniu dezinformacji.
„Wojownicy Klawiatury” to projekt koordynowany przez Komisję Europejską – Przedstawicielstwo w Polsce, Front Europejski i Fundację Centrum im. Bronisława Geremka w porozumieniu z siecią kilkudziesięciu innych podmiotów.
***
Innym projektem, który odnosi się do kwestii jakości debaty publicznej w mediach społecznościowych i jest współtworzony przez użytkowników internetu, jest globalny eksperyment WeDialogue. Służy on przetestowaniu nowych rozwiązań w zakresie komentowania treści w internecie i ma dać odpowiedź na pytanie, jak projektować platformy internetowe przeznaczone do komentowania wiadomości, aby sprzyjały prowadzeniu jakościowego dialogu. Celem eksperymentu jest podniesienie kultury dyskursu publicznego oraz zapobieganie zjawiskom trollingu i przemocy cyfrowej. Więcej informacji na jego temat można znaleźć w artykule poniżej.