Wiadomości | 2 stycznia 2019 r.

Eksperyment weDialogue – dla lepszych rozmów w sieci

WeDialogue to globalny eksperyment służący przetestowaniu nowych rozwiązań w zakresie komentowania treści w internecie. Ma dać odpowiedź na pytanie, jak projektować platformy internetowe przeznaczone do komentowania wiadomości, aby sprzyjały prowadzeniu jakościowego dialogu. Celem eksperymentu jest podniesienie kultury dyskursu publicznego oraz zapobieganie zjawiskom trollingu i przemocy cyfrowej. Obecnie trwa rekrutacja do badania – można zgłosić się tutaj.

WeDialogue to projekt badawczy oparty na działaniu partycypacyjnym – naukowcy przebadają zachowania użytkowników internetu, którzy zgłoszą się do udziału w eksperymencie.  Ich zadaniem będzie po prostu uczestnictwo w dyskusjach odbywających się na jednej z testowanych platform internetowych: Deliberatorium lub Polis. Na każdej z nich będą obecni także przeszkoleni moderatorzy. Przedmiotem dyskusji będą różne informacje prasowe dostarczane przez prowadzących badanie (wszystkie grupy badawcze będą pracować na tych samych treściach).

Etap internetowych dyskusji potrwa 3 tygodnie. Na jego zakończenie uczestnicy będą mogli przekazać swoje uwagi i refleksje po zakończonym eksperymencie. Zapis wszystkich internetowych konwersacji zostanie opublikowany, a wyniki badania – podsumowane w ogólnodostępnym raporcie.

WeDialogue to wspólna inicjatywa akademików z University of Westminster (Wielka Brytania) i University of Connecticut (Stany Zjednoczone), finansowana przez Fundację Johna Templetona.

Więcej informacji: wedialogue.world.

Fot. Clem Onojeghuo w serwisie Unsplash


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony