Wrocław ugościł praktyków partycypacji
11 i 12 czerwca we Wrocławiu odbyło się 5. Forum Praktyków Partycypacji – ogólnopolskie wydarzenie skierowane do osób na co dzień zajmujących się partycypacją obywatelską, czyli włączaniem mieszkańców w dyskusję i decydowanie o ważnych dla nich sprawach. Wzięło w nim udział około 250 osób z 50 różnych gmin.
Znakiem rozpoznawczym Forum jest partycypacyjny proces tworzenia programu. Zupełnie inaczej niż przy typowych konferencjach, każda osoba zainteresowana tematem partycypacji może zaproponować organizatorom Forum pomysł na sesję szkoleniową, warsztat lub inne wydarzenie, może też zgłosić się do poprowadzenia spotkania. I tak od 5 lat praktycy partycypacji z całej Polski wspólnie tworzą plan tego, o czym chcą rozmawiać przez dwa dni pełne gorących dyskusji i wymiany doświadczeń.
W programie tej edycji Forum pojawiło się wiele aktualnych wątków dotyczących np. budżetu partycypacyjnego, projektowania i planowania przestrzeni, działań sąsiedzkich w mieście czy sztuki dialogu w czasach konfliktu. Nie zabrakło również wątków wrocławskich czy sesji prowadzonych przez wrocławian: o analizie wrocławskich osiedli czy o tym, jak unikać błędów w konsultacjach społecznych. Przebieg wybranych sesji odbywających się w ramach Forum był transmitowany na fanpejdżu Wrocław Rozmawia.
– Forum to jedyna taka przestrzeń w Polsce, w której praktycy partycypacji – pochodzący z różnych urzędów, firm i organizacji pozarządowych – mogą się poznać i zintegrować, wzajemnie sobie doradzić, opowiedzieć o swoich sukcesach lub przestrzec przed błędami – mówi Maria Jagaciak, koordynatorka Forum Praktyków Partycypacji z fundacji „Stocznia”. – Dzięki Forum rosną kompetencje osób organizujących i wykonujących konsultacje społeczne i inne działania związane z partycypacją obywatelską, a przez to podnosi się również jakość tych procesów – dodaje.
Forum Praktyków Partycypacji we Wrocławiu
W tym roku, po trzech forach w Warszawie i jednym w Lublinie, Forum gościło we Wrocławiu. Zostało zorganizowane przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia i Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.
– Wrocław jest miastem obywatelskim, a wrocławianie angażują się w życie miasta nie tylko poprzez wyrażanie swoich opinii, lecz także poprzez aktywne działania. W ten sposób budujemy największą wartość tego miasta – kapitał społeczny. Cieszę się, że Forum Praktyków Partycypacji w końcu zawitało w nasze progi – mówi Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.
– W czerwcu Wrocław staje się stolicą partycypacji. To okazja dla nas wszystkich, by pokazać i wymienić pomysły na to, co się udaje lub nie. To także moment, aby porozmawiać o nowych rozwiązaniach i podejściach – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Współpraca partycypantów z wszystkich sektorów: samorządowego, pozarządowego oraz prywatnego, to klucz do pomyślnego rozwoju współdziałania w zarządzaniu miastem.
Więcej informacji o 5. Forum Praktyków Partycypacji można znaleźć na stronie: partycypacjaobywatelska.pl/forum-2018.