Nowości na stronie,Wiadomości | 29 maja 2024 r.

Ruszył Ogólnopolski panel obywatelski o polityce żywnościowej!

Ogólnopolski panel obywatelski o polityce żywnościowej, organizowany przez Fundację Pole Dialogu, to drugi tej wielkości proces partycypacyjny w naszym kraju po organizowanym w zeszłym roku Ogólnopolskim panelu obywatelskim prowadzonym przez Stocznię. 

Jak piszą organizatorzy i organizatorki:

,,Na przestrzeni maja i czerwca 2024 odbędzie się ogólnopolski panel obywatelski o polityce żywnościowej. Będzie to drugi ogólnokrajowy panel obywatelski w Polsce. Jesteśmy jego organizatorami, we współpracy z partnerami z fundacji Instytut na Rzecz Ekorozwoju oraz konsorcjum REAL DEAL.

Podczas nadchodzącego panelu obywatele i obywatelki będą dyskutować o tym, jak poprawić dostęp do i konsumpcję zdrowej, pożywnej i przyjaznej dla środowiska żywności w Polsce. Panel jest częścią europejskiego projektu REAL DEAL, mającego na celu zwiększenie obywatelskiego zaangażowania w debatę wokół europejskiego Zielonego Ładu oraz w ochronę klimatu i zieloną transformację. W ramach projektu zespół badaczy i badaczek oraz praktyków i praktyczek w 13 krajach Europy partycypacji testuje różne metody partycypacji i deliberacji, w tym ogólnokrajowe panele obywatelskie.

Projektując panel, budujemy na dotychczasowych doświadczeniach w organizacji paneli na poziomie miejskim – m.in. Rzeszowskiego Panelu Klimatycznego, który skończył się w grudniu 2023 roku.

Panel obywatelski jest nowatorską metodą partycypacji obywatelskiej, mającą na celu wypracowanie rekomendacji dla decydentów i decydentek takich jak władze gmin i miast, ministerstw, parlamentów etc. Jest to innowacyjny sposób na włączanie obywateli i obywatelek w procesy decyzyjne, oferujący przestrzeń do dyskusji i kolektywnej refleksji nad rozwiązaniami dotyczącymi przyszłości polityki żywnościowej w Polsce. Na podstawie zdobytej wiedzy, w drodze dyskusji i deliberacji, uczestnicy i uczestniczki sformułują rekomendacje, które zostaną poddane głosowaniu.

Panel składa się z reprezentatywnej, losowo wybranej grupy osób, różnorodnych pod względem płci, wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania. Uczestnicy i uczestniczki nie muszą posiadać wiedzy eksperckiej związanej z tematem panelu, ponieważ w trakcie panelu odbędą się sesje edukacyjne i prezentacje ekspertów.

Harmonogram panelu: 
Luty – maj: przygotowania: wybór pytania panelu, dobór ekspertów i ekspertek, współpraca z partnerami.
Kwiecień: rekrutacja panelistów i panelistek
18-19 maja: pierwszy weekend panelu – spotkanie edukacyjne.
Koniec maja: sesja z ekspertami i ekspertkami online.
15-16 czerwca: drugi weekend panelu – spotkanie deliberacyjne i głosowanie nad rekomendacjami.
Koniec czerwca: raport z rekomendacjami.

Wyniki procesu będą dwojakie. Po pierwsze, celem panelu obywatelskiego jest wypracowanie rekomendacji dotyczących polityki żywnościowej istotnych dla obywateli i obywatelek Polski. Po drugie, projekt zwiększy naszą wiedzę na temat tego, w jaki sposób można budować i wprowadzać w życie demokrację deliberatywną”.

Więcej o samej Fundacji Pole Dialogu, jak i panelu przeczytacie na stronie organizatorów i organizatorek

Zachęcamy też do zobaczenia filmów podsumowujących panel na kanale Fundacji

Pliki do pobrania


    Informacja o plikach cookies

    Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

    Powrót do góry strony