,,Promowanie Świadomości Praw i Wartości UE w Małych Miejscowościach i na Obszarach Wiejskich” – zaproszenie do składania wniosków

Projekt realizowany przez Transatlantic Foundation we współpracy z programem Engaging Central Europe ma na celu wzmocnienie świadomości praw i wartości Unii Europejskiej – zwłaszcza demokracji, praworządności i praw podstawowych – w mniejszych miastach i na obszarach wiejskich Europy Środkowej. Inicjatywa oferuje dofinansowanie dla projektów organizacji pozarządowych z ośmiu krajów regionu, które promują zaangażowanie obywatelskie i przeciwdziałają dezinformacji.
Opis programu
W regionach Europy Środkowej, szczególnie poza dużymi miastami, świadomość dotycząca praw i wartości Unii Europejskiej wciąż pozostaje niska. Tę lukę informacyjną wykorzystują siły antydemokratyczne oraz przeciwnicy integracji europejskiej, szerząc dezinformację na temat faktycznej roli UE w codziennym życiu obywateli.
Dlatego Transatlantic Foundation (TF), we współpracy z programem Engaging Central Europe (ECE) prowadzonym przez The German Marshall Fund of the United States, ogłasza specjalne zaproszenie do składania wniosków na projekty realizowane w Europie Środkowej. Celem jest zwiększenie świadomości i lepsze zrozumienie praw podstawowych, zasad demokracji i rządów prawa, szczególnie w mniejszych miejscowościach i na obszarach wiejskich.
Kryteria wyboru
Do udziału zaproszone są organizacje pozarządowe z siedzibą w: Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Rumunii, Słowenii, na Słowacji i Węgrzech. Kandydaci muszą wykazać zgodność z wartościami UE oraz doświadczenie w działaniach na rzecz demokracji, przejrzystości i praw człowieka.
Program oferuje wsparcie dla projektów trwających od 6 do 12 miesięcy. Dofinansowanie wynosi od 10 000 do 15 000 EUR dla projektów krajowych i od 10 000 do 30 000 EUR dla inicjatyw międzynarodowych.
Wkład własny i inne formy współfinansowania są mile widziane, ale nieobowiązkowe. Koszty administracyjne nie mogą przekroczyć 7% całkowitej kwoty wnioskowanej dotacji.
Działania muszą być realizowane w jednym lub kilku krajach objętych programem. Wnioski dotyczące współpracy transgranicznej także są mile widziane.
Wnioskodawcy powinni na każdym etapie projektu uwzględniać promocję praw i wartości UE, równość płci i podejście inkluzywne. Szczególnie zachęcamy do zgłoszeń organizacje działające poza dużymi ośrodkami miejskimi.
Proces składania wniosków
Wnioski należy przesyłać do 19 maja 2025 roku (do północy) na adres: [email protected]. W tytule maila należy umieścić numer referencyjny: D4.4/D22-CfP-INT9. Potwierdzenie odbioru zostanie przesłane w ciągu tygodnia.
Projekty mogą ruszyć najwcześniej 1 lipca 2025 r. i muszą zakończyć się do 31 lipca 2026 r.
Nie ma ograniczeń co do liczby składanych wniosków. Organizacje mogą aplikować w wielu naborach.
Spotkanie informacyjne (w języku angielskim) odbędzie się 16 kwietnia 2025 o godz. 12:00. Rejestracja dostępna online.
Więcej informacji: https://www.gmfus.org/grants/engaging-central-europe lub pod adresem mailowym [email protected].
Program EU CERV PROTEUS jest realizowany przez Transatlantic Foundation i współfinansowany przez Unię Europejską. Za treść zaproszenia odpowiada wyłącznie TF – niekoniecznie odzwierciedla ona stanowisko UE.
Więcej o programie, kryteriach oceny i przykładowych działań, które można w jego ramach zorganizować można przeczytać pod tym linkiem.