Praca nad stoczniową serią wydawniczą o budżecie partycypacyjnym zakończona!
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z czterema praktycznymi publikacjami, które składają się na mini-serię o budżecie partycypacyjnym (BP). Dzięki ich lekturze można zapoznać się ze standardami BP, zyskać cenne wskazówki na temat rozwiązań na poszczególnych etapach procesu, dowiedzieć jak ewaluować przebieg BP i dowiedzieć jakie rozwiązania technologiczne zastosowano na świecie, aby wspierać ten mechanizm partycypacyjny.
Na serie składają się publikacje o tytułach: ,,Standardy procesów budżetu partycypacyjnego w Polsce”, ,,Narzędzia ICT w procesach budżetu partycypacyjnego”, ,,Jak ewaluować budżet partycypacyjny (obywatelski)? Poradnik dla praktyków” i ,,Budżet partycypacyjny (obywatelski) krok po kroku. Poradnik dla praktyków”. Wszystkie cztery pozycje w wersji elektronicznej wraz z bardziej szczegółowym opisem dostępne są pod linkiem: http://bp.partycypacjaobywatelska.pl/seriabp/
W sposób szczególny zachęcamy do zapoznania się najnowszymi z serii publikacjami, które zostały przygotowane przez członków zespołu Stoczni – Łukasza Ostrowskiego, Rafała Rudnickiego, Ewę Stokłuskę oraz Agatę Bluj – zatytułowanymi ,,Jak ewaluować budżet partycypacyjny (obywatelski)? Poradnik dla praktyków” oraz ,,Budżet partycypacyjny (obywatelski) krok po kroku. Poradnik dla praktyków”. Obydwa poradniki zawierają przykłady konkretnych narzędzi oraz dokumentów (regulaminów BP i formularzy) które można zastosować zarówno przy planowaniu BP, jego prowadzeniu jak i ewaluacji.
Seria publikacji o BP powstała w ramach projektu “Laboratorium budżetu partycypacyjnego”, który Fundacja Pracowania Badań i Innowacji Społecznych Stocznia realizowała w partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich oraz Institute of Governance and Public Policies przy Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z funduszy EOG.