Podsumowanie 10. Forum Praktyków Partycypacji

Jesteście tym, co w nomenklaturze stoczniowej jest najcenniejsze tymi, którzy pracują w maszynowni – mówił podczas otwarcia 1. Forum Praktyków Partycypacji w 2014 roku Kuba Wygnański. A za nami już jego 10. edycja.

Po Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Trójmieście, a także forach on-line i w Dąbrowie Górniczej, tym razem prawie 300 praktyków i praktyczek partycypacji spotkało się 15 i 16 czerwca w Młynach Rothera w Bydgoszczy. Dla stałych bywalców i bywalczyń formuła wydarzenia nie była niczym zaskakującym, bowiem – jak opisał to na Facebooku jeden z wielokrotnych uczestników Forum – nie jest to typowa konferencja specjalistyczna, tylko coroczne spotkanie przyjaciół i znajomych, współdzielących się w przyjaznej atmosferze wiedzą i doświadczeniami. Natomiast debiutujący i debiutujące w naszym corocznym wydarzeniu szybko zrozumieli jego konwencję i chętnie włączyli się w tę partycypacyjną wspólnotę ludzi, którym chce się działać.

47 tematów w 16 godzin

Okazji do wymiany doświadczeń było aż 47, bowiem tyle zróżnicowanych tematycznie sesji, dyskusji i warsztatów przygotowaliśmy dla uczestników i uczestniczek. Nie sposób opisać każdej z nich, choć mamy nadzieję, że każdy i każda znalazł coś dla siebie wśród różnorodnych wątków, z których wszystkie krążyły oczywiście wokół partycypacji obywatelskiej. Nasz świat – zarówno z perspektywy podwórka, jak i wielkiej aglomeracji – będzie wymagał podjęcia trudnych decyzji. Jak mamy się w tym świecie odnaleźć? – pytała podczas prowadzonej przez siebie sesji Fundacja Rodzic w mieście. Wszystko wskazuje na to, że przyszłości przewidzieć się nie da, że to niemożliwe usłyszeliśmy podczas warsztatu foresightowego, jednak w jego trakcie przekonaliśmy się, że trzeba myśleć o tym, jaka może być, i co najważniejsze utwierdziliśmy się w przekonaniu, że na kształt przyszłości (i partycypacji) mamy wpływ! 

Wszystkie opisy sesji oraz materiały udostępnione przez prowadzących i prowadzące znajdziecie na stronie Forum.

Na każdy temat

Najważniejsze to nauczyć się rozmawiać – wybrzmiało podczas sesji „Jak rozmawiać?”. Spotkania, których celem jest po prostu (i aż) rozmowa, a nie rozwiązanie samego problemu, też są ważne. Właśnie o spotkaniach dialogowych, konsultacjach z mieszkańcami i mieszkankami, protestach zmian w przestrzeni, teatrze legislacyjnym, radach rodziców, bliskiej nam formule narady obywatelskiej oraz o tym, czy aktywizm może iść w parze z partycypacją, dyskutowaliśmy podczas spotkań na Forum. Dotyczyły one zarówno procesów organizowanych we wsiach i małych miejscowościach, jak i wielkich aglomeracjach, tych korzystających z małych grantów, jak i wielkich funduszy europejskich, tematów od aktywizmu młodzieży po włączanie seniorów i seniorek, wypalenia praktyków i praktyczek czy drabiny interwencji w relacji z „trudnym klientem”. Nie zabrakło też miejsca na „ostatnią taką sesję o budżecie obywatelskim i partycypacyjnym” właśnie na tegorocznym Forum swoją premierę miał raport pt. „Barometr budżetu obywatelskiego”, który zaprezentowało Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR.

Dekada – to dużo czy mało? 

10 lat Forum Praktyków Partycypacji to wystarczająco dużo, by przygotować jubileuszową wystawę i zorganizować swego rodzaju podróż w przeszłość. Dzięki zdjęciom i wypowiedziom praktyków i praktyczek wróciliśmy do poprzednich edycji Forum i przypomnieliśmy sobie, co ważnego wydarzyło się w partycypacji w ostatnich latach. Wiemy też, jak wiele mamy jeszcze do zrobienia, dlatego na wystawie wybiegliśmy myślami w przyszłość, szukając odpowiedzi na pytanie, w jakiej kondycji znajduje się dziś partycypacja i jak zmieniać się będzie w kolejnych latach. Od 10 lat tylko się utwierdzam, że wycieczka do Warszawy w 2014 roku na pierwsze FPP to była jedna z najlepszych decyzji w moich życiu – podzielił się Radosław Puśko, uczestnik wszystkich edycji wydarzenia. Już wkrótce umieścimy na stronie pełną wystawę o przeszłości i przyszłości partycypacji!

10. Forum Praktyków Partycypacji zorganizowaliśmy we współpracy z Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, a wspierało nas Miasto Bydgoszcz. W tworzeniu wydarzenia wspierali nas również Partnerzy: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Fundacja Civis Polonus, Urząd Miejski w Gdańsku, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Fundacja Pole Dialogu, Fundacja Think Tank Miasto, Fundacja Edukacja dla Demokracji, Fundacja Stabilo, Lubelska Grupa Badawcza, Urząd Miasta Lublin, Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR, Fundacja SocLab, Urząd Miejski Wrocławia, Urząd Miasta Łodzi, Fundacja Wspomagania Wsi, Stowarzyszenie Wiatraki Mazur, Urząd m.st. Warszawa, Bydgoski Ruch Miejski.

Zobaczcie zdjęcia z 10. FPP na stronie: partycypacjaobywatelska.pl/forum/edycja-10/relacja/.

Tegoroczne Forum zostało realizowane z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. 

 

Fot. M. Zaborowski

 


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony