Pierwszy europejski panel obywatelski
Trwa obecnie pierwszy europejski panel obywatelski, który dotyczy tematu ograniczania problemu marnowania żywności w krajach Unii Europejskiej. We wrześniu zeszłego roku przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że takie panele mają na dobre zagościć w życiu demokratycznym Europy. Zostały zapowiedziane wtedy 3 nadchodzące panele – rozpoczęty już panel o marnowaniu żywności, panel o światach wirtualnych oraz o mobilności uczenia się.
Trwający panel, dotyczący problemu marnowania żywności, rozpoczął się w grudniu 2022 roku i składa się z trzech spotkań, z czego ostatnie przypada na luty br. Panel składa się z 150 obywateli i obywatelek wylosowanych ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Jedna trzecia osób ma mniej niż 26 lat – mają one reprezentować przyszłe pokolenia Europy.
Pierwsze dwa spotkania poruszały temat omawianego problemu i jego kontekstu – od związanych z nim wyzwań i dylematów do dobrych praktyk i wpływie różnych rozwiązań na życie obywateli i obywatelek ich krajów. Podczas obu spotkań uczestnicy i uczestniczki mieli możliwość zadawania pytań ekspertom i ekspertkom. Ostatnie spotkanie, które odbędzie się 10-12 lutego, będzie poświęcone tworzeniu rekomendacji i głosowaniu na najlepsze rozwiązania. Dwa spotkania odbywają się na żywo w Brukseli, jedno natomiast miało miejsce online. Dzięki obecności tłumaczy i tłumaczek osoby uczestniczące w panelu mogą mówić w swoich ojczystych językach.
Wprowadzenie takiej metody przed Komisję Europejską wynika z sukcesu paneli przeprowadzonych w trakcie konferencji o Przyszłości Europy, w ramach której organizowano spotkania i debaty w latach 2021-2022. W jej trakcie zorganizowano 4 dyskusje dla około 800 wylosowanych osób z Europy. Uczestnicy i uczestniczki mieli wtedy szansę przedstawić swoją perspektywę i pomysły związane z takimi tematami jak ekonomia, sprawiedliwość społeczna, zatrudnienie, edukacja, kultura, sport, technologia cyfrowa, demokracja UE, wartości, bezpieczeństwo, praworządność, zmiany klimatu, zdrowie, migracje i rola Unii Europejskiej na świecie. Rezultatem dyskusji było powstanie 178 rekomendacji, które zostały przeformułowane w 49 propozycji działań dla UE. Osoby uczestniczące w panelach apelowały o umożliwianie obywatelom i obywatelkom Europy regularne dyskutowanie o ważnych dla nich kwestiach i przyjęcie panelu jako regularnej formy międzynarodowej dyskusji w ramach polityk UE. Stąd decyzja przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen o stworzeniu „paneli obywatelskich nowej generacji”, które mają służyć Komisji do konsultacji z losowo wybranymi obywatel(k)ami UE niektórych kluczowych propozycji na szczeblu europejskim.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej lub w publikacji o trwającym panelu.