Panel obywatelski o finansowaniu pomocy społecznej (Wielka Brytania)
Na zlecenie dwóch brytyjskich komisji parlamentarnych w Birmingham zrealizowano panel obywatelski (citizens’ assembly) poświęcony kwestii finansowania pomocy społecznej dla osób dorosłych. W panelu wzięło udział 47 losowo wybranych osób z całej Anglii. Panel – jako pierwszy w Wielkiej Brytanii – został zlecony przez parlament. Realizatorem procesu było Involve – brytyjski think tank zajmujący się partycypacją społeczną.
Wybór uczestników
Z potencjalnymi panelistami i panelistkami początkowo skontaktowano się za pomocą ankiety internetowej (dotarła do 5500 osób), a następnie ostateczną rekrutację przeprowadził specjalny zespół, dobierając spośród chętnych reprezentatywną próbkę angielskiej populacji (i wybierając w ten sposób 50 osób). Kryteriami doboru, poza wiekiem i płcią, były również: region zamieszkania, pochodzenie etniczne, grupa społeczno-ekonomiczna oraz opinia mieszkańców, czy rząd powinien obniżyć, utrzymać, czy zwiększyć podatki.
Praca w ramach panelu
Spotkania panelu odbyły się w dwa weekendy w kwietniu i maju 2018 roku. Składały się na niego trzy etapy – przyswajanie wiedzy, deliberacja i podejmowanie decyzji. Praca odbywała się albo w małych grupach (6-7-osobowych), albo w ramach sesji plenarnych, podczas których eksperci przedstawiali swoje prezentacje na temat różnych modeli finansowania pomocy społecznej. Łącznie paneliści i panelistki debatowali nad zadanym problemem przez 28 godzin, wspólnie z ekspertami przepracowując 1316 roboczogodzin.
Rekomendacje panelu
Uczestnicy i uczestniczki panelu sformułowali szereg zaleceń, w tym zasady, którymi należy się kierować, podejmując decyzje w sprawie finansowania pomocy społecznej, proporcje między publicznym i prywatnym finansowaniem oraz źródła finansowania publicznego.
***
Szczegółowe podsumowanie panelu znajduje się w raporcie (tutaj), a filmowy skrót wydarzenia – w poniższym filmiku (oba w jęz. angielskim).
Źródło informacji i zdjęcia: www.involve.org.uk.