Wiadomości | 22 stycznia 2021 r.

Ogólnoświatowy panel o klimacie przed COP26

Po wielu lokalnie odbywających się panelach obywatelskich i dwóch panelach ogólnonarodowych (we Francji i Wielkiej Brytanii) przyszedł czas na pierwszy ogólnoświatowy panel poświęcony klimatowi. Global Climate Assembly to oddolnie organizowana inicjatywa, która ma odbyć się przed szczytem klimatycznym w Glasgow i zgromadzić 1000 osób z całego świata.

Celem panelu jest wpłynąć na decyzje podejmowane przez polityków podczas szczytu COP26 planowanego na listopad 2021 roku i zainicjować działania, które odpowiedzą na wyzwania klimatyczne w sposób uwzględniający potrzeby mieszkańców globu. 

W panelu weźmie udział 1000 losowo wybranych osób, które będą odzwierciedlać populację świata pod kątem płci, rasy, wieku, sytuacji ekonomicznej i – być może – innych kryteriów. Panel odbędzie się on-line.

Zależnie od warunków lokalnych, zapraszanie panelistów odbywać się będzie na różne sposoby – osobiście (od drzwi do drzwi i na ulicy) albo telefonicznie, z wykorzystaniem istniejących baz danych. Nad metodologią doboru uczestników czuwa Sortition Foundation.

Poza panelem planowane są też lokalne wydarzenia towarzyszące, które będą mogły odbywać się na żywo, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Mają zaangażować co najmniej 100 000 osób.

Każdy będzie mógł zorganizować takie wydarzenie, nie będzie ono też musiało mieć formuły panelu obywatelskiego. Organizatorom zależy jednak, by w ich trakcie zbierać dane społeczno-demograficzne uczestników oraz ich opinie – po to, by wykorzystać je w podsumowaniu całego procesu.

W zespole organizującym panel są przedstawiciele i przedstawicielki organizacji społecznych, instytucji i inicjatyw nieformalnych, takich jak: OSCA, Danish Board of Technology, World Citizens’ Assembly, Deliberativa, Institute for Governance and Policy Analysis (Uniwersytet w Canberze) i Sortition Foundation, a także osoby zaangażowane w koordynację krajowych paneli obywatelskich.

W projektowanie panelu włączyło się też było około 200 osób zamieszkujących różne zakątki świata, pochodzący m.in. z Ghany, Brazylii, Nigerii, Mongolii, Filipin, Ekwadoru, Boliwii, Wenezueli, Ugandy, Republiki Południowej Afryki, Kenii, Indii, Jamaiki i Bangladeszu.

Źródło informacji


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony