Wiadomości | 22 lutego 2019 r.

Naucz się, jak wpływać na władze – rekrutacja do Szkoły Inicjatyw Strażniczych

Zrozumiałam, że władza może się mylić. I zdarza się to częściej, niż myślimy. Dlatego musimy ją sprawdzać – mówi Alina Czyżewska, uczestniczka Szkoły Inicjatyw Strażniczych. Sieć Obywatelska Watchdog Polska właśnie ogłosiła nabór do kolejnej edycji Szkoły!

Szkoła Inicjatyw Strażniczych to cykl szkoleń dla mieszkańców gmin, którzy przyglądają się pracy lokalnych władz, zadają im pytania, zabierają głos w sprawach publicznych i działają na rzecz zmiany w przypadku zdiagnozowania problemów tam, gdzie mieszkają. Uczestnicy i uczestniczki spotkają się na pięciu weekendowych zjazdach, w czasie których poszerzą swoją wiedzę na temat praw człowieka, wolności słowa i prawa do informacji publicznej. Dowiedzą się także, jak planować działania skierowane do mieszkańców i kampanie na rzecz zmiany.

Dla uczestników i uczestniczek Szkoły przygotowano:

  • 5 szkoleń z zakresu praw człowieka, wolności słowa, prawa do informacji, planowania monitoringu, komunikowania swoich działań i włączania w nie innych mieszkańców oraz wystąpień publicznych;
  • sieciowanie z osobami z całej Polski, które prowadzą podobne działania;
  • wsparcie merytoryczne i prawne w prowadzonych działaniach (również po zakończeniu szkoły).

Dla kogo?

W szkoleniach może brać udział każda osoba, bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania, jeśli tylko aktywnie uczestniczy w życiu swojej lokalnej społeczności, przygląda się pracy samorządu i chciałaby rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie. Żeby decydować o tym, co się dzieje w gminie, nie trzeba być politykiem, wystarczy być świadomym obywatelem – dodaje Czyżewska. Uczestnikami Szkoły mogą być zarówno osoby działające indywidualnie, jak i członkowie/członkinie nieformalnych grup, organizacji społecznych czy przedstawiciele mediów lokalnych. Ważne, aby były niezależne od władz gminy, w której działają.

Kiedy i gdzie?

Szkolenia odbędą się w okolicach Warszawy (dojazd komunikacją), pierwsze – już 29 marca 2019 roku. 

Jak się zgłosić?

Ankieta zgłoszeniowa znajduje się pod adresem: www.siecobywatelska.pl/sis. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 10 marca 2019 roku.

Informacje organizacyjne

Organizator pokrywa koszty szkolenia, zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu. Dokłada też starań, żeby w szkoleniach mogły uczestniczyć osoby, którym sytuacja życiowa może utrudniać korzystanie z tego typu przedsięwzięć, np. osoby z niepełnosprawnością. W uzasadnionych przypadkach zapewnia również opiekę nad dziećmi.

SIS stopka

 

Źródło informacji: Sieć Obywatelska Watchdog Polska


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony