Wiadomości | 28 marca 2019 r.

Narada Obywatelska o Edukacji – coś dla praktyków partycypacji!

Wkrótce prawdopodobnie rozpocznie się najpoważniejszy od lat strajk w oświacie. Powody protestu są znacznie szersze niż niskie zarobki, dlatego warto wykorzystać ten moment do wspólnego namysłu o edukacji. Szansę na to daje ogólnopolska akcja NOoE, czyli Narada Obywatelska o Edukacji.

Inicjatywa zorganizowania narad wyszła od nauczycieli i nauczycielek skupionych w grupie JaNauczyciel, liczącej ponad 34 tysiące osób z różnych części Polski – z dużych miast i małych miejscowości. W przygotowaniach akcji wspomagali ich przedstawiciele kilku organizacji i instytucji zajmujących się edukacją, a także konsultacjami społecznymi, w tym Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Czym są narady obywatelskie?

NOoE to lokalne, międzyśrodowiskowe spotkania o edukacji odbywające się w możliwie podobnym czasie i w możliwie wielu miejscach w Polsce. To bezpośrednia – prowadzona twarzą w twarz – rozmowa nauczycieli, uczniów, rodziców i przedstawicieli samorządu.

Narady są organizowane po to, żeby:

  • w bezpośrednim kontakcie z uczniami i rodzicami wyjaśnić intencje stojące za decyzją o strajku i jego formie;
  • uczciwie budować zrozumienie i porozumienie wykraczające poza środowisko samych nauczycieli i nauczycielek;
  • wyjść poza spór o czysto płacowym charakterze (postulat strajkowy) i wskazać jego szerszy (systemowy) i głębszy (godnościowy) charakter;
  • wspólnie zastanowić się, jakiej edukacji i jakiej szkoły oczekują różne środowiska, a nie tylko nauczyciele i nauczycielki;
  • zbudować możliwie szerokie, konstruktywne zainteresowanie systemowymi postulatami dotyczącymi edukacji.

Narady mają:

  • być dla uczestników i uczestniczek obywatelskim doświadczeniem autentycznej, wspólnej rozmowy dotyczącej spraw publicznych;
  • pokazać, że w ważnych sprawach publicznych obywatelskie i oddolne działanie może przynosić rzeczowe, konstruktywne i demokratycznie legitymizowane konkluzje;
  • pomóc w umocnieniu szkoły jako ważnego dla lokalnej społeczności miejsca lokalnej debaty.

Przeprowadźcie swoją naradę obywatelską o edukacji!

Organizatorzy inicjatywy zachęcają do zorganizowania własnej narady – w swojej miejscowości czy szkole. Aby akcja osiągnęła swój cel, lokalne narady powinny odbyć się jeszcze przed strajkiem, a więc na początku kwietnia. Pierwsze narady są planowane na 2 kwietnia.

Pomysłodawcy proponują, by narady przeprowadzić metodą world café, która pozwala na rzeczową rozmowę wielu osób. 

Szczegółowe wskazówki, jak krok po kroku przygotować się do narady i ją przeprowadzić, znajdują się na stronie akcji: https://www.naradaobywatelska.pl/.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony