Metody konsultacji publicznych – ekspertyza opublikowana przez KPRM
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała na swojej stronie internetowej ekspertyzę pn. „Metody możliwe do stosowania w ramach pogłębionych konsultacji publicznych”. Publikacja zawiera opis kilkunastu metod prowadzenia konsultacji oraz podpowiedzi mówiące o tym, jakie uwarunkowania mogą wpływać na dobór i ewentualne łączenie metod.
Ekspertyza (dostępna TUTAJ) powstała na potrzeby konkursu w ramach działania 2.16 PO WER na wsparcie przeprowadzenia pogłębionych konsultacji publicznych krajowych aktów prawnych, do którego nabór zostanie uruchomiony 19 stycznia br. (szczegóły konkursu oraz dokumentacja konkursowa jest dostępna TUTAJ).
Oprócz opisu 17 metod konsultacji, które mogą sprawdzać się przy okazji organizacji procesów konsultacyjnych na szczeblu centralnym (choć większość metod można z powodzeniem stosować również w ramach procesów o zasięgu lokalnym), ekspertyza zawiera różne podpowiedzi, które mogą pomóc organizatorom konsultacji zaplanować ich przebieg oraz oszacować potrzebne do wdrożenia konsultacji zasoby (kadrowe, finansowe, czy organizacyjne). Ekspertyza ma również pomóc osobom oceniającym wnioski złożone w ramach konkursu na wsparcie flagowych konsultacji w zorientowaniu się, czy zaplanowane przez wnioskodawców metody konsultacji oraz związane z nimi koszty zostały adekwatnie dobrane do rodzaju sprawy, jaka będzie poddawana konsultacjom.
Ekspertyza została opracowana przez zespół Stoczni, na zamówienie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.