Wiadomości | 10 czerwca 2024 r.

Edukacja obywatelska – wysłuchanie publiczne nt. planowanego nowego przedmiotu w szkołach średnich.

Ministra Edukacji Narodowej, Barbara Nowacka, zapowiedziała, że od września 2025 roku uczniowie szkół ponadpodstawowych uczęszczać będą na zajęcia nowego przedmiotu – edukacji obywatelskiej, która zastąpi historię i teraźniejszość. 20 czerwca odbędzie się wysłuchanie publiczne na jego temat. 

Pomysłodawcy zapowiadają, że celami edukacji obywatelskiej będą: 
  • podnoszenie sprawczości młodego człowieka,
  • przygotowanie go do przyszłej aktywności obywatelskiej,
  • pomaganie młodym ludziom w zrozumieniu tego, co dzieje się na świecie, 
  • nabycie kompetencji przez młodych ludzi do obywatelskiego dziania, 
  • pomoc w wyrobieniu sobie zdania w najważniejszych sprawach.

Pracami nad stworzeniem podstawy programowej tego przedmiotu pokieruje dr Jędrzej Witkowski w grupie ekspertów i ekspertek składającej się z: Urszuli Małek, nauczycielki historii, hit, wos; dr Kamila Paździora, nauczyciela historii; dr Olgi Napiontek, Fundacja Civis Polonus; Anny Rabiega, OKE Wrocław; Olgi Wasilewskiej, Instytut Badań Edukacyjnych, dr hab. Łukasza Zamęckiego, Uniwersytet Warszawski i dr hab. Marcina Zaremby, Uniwersytet Warszawski.

Z uwagi na charakter przedmiotu, intencją organizatorów jest zebranie od obywatelek i obywateli opinii na temat społecznych oczekiwań, który od roku szkolnego 2025/2026 będzie prowadzony w klasach 2. szkół ponadpodstawowych (2 godziny w tygodniu w liceach ogólnokształcących i technikach oraz 1 godzina w szkołach branżowych). Szczególnie zachęcani do udziału są nauczyciele i nauczycielki oraz młodzież. Propozycje oraz uwagi mogą być zgłaszane poprzez ten formularz

Instytut Badań Edukacyjnych zapowiada również wysłuchanie publiczne, które odbędzie się 20.06 w godzinach 9:00-13:00 w formule online. Otworzą je przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz już wspomnianego Instytutu. Jak piszą organizatorzy: ,,Po oficjalnym otwarciu głos zostanie oddany uczestniczkom i uczestnikom – każdy będzie mógł w wyznaczonym czasie (takim samym dla wszystkich) zgłosić się do zabrania głosu i przedstawić swoje postulaty i rekomendacje”. Chcąc wziąć udział w wysłuchaniu, należy wypełnić ten formularz.

Wysłuchaniu będą przysłuchiwać się przedstawicielki i przedstawiciele zespołu opracowującego podstawę programową przedmiotu edukacja obywatelska, a zgłoszone postulaty zostaną wykorzystane w pracach nad założeniami i projektem podstawy programowej.

Dla zespołu opracowującego podstawę programową szczególnie cenne będę uwagi dotyczące:

  • zakresu wiedzy, która powinna być uwzględniona w podstawie programowej,
  • zakresu umiejętności obywatelskich, które powinny być kształtowane na tym przedmiocie,
  • sposobów realizacji przedmiotu, w tym metod nauczania i oceniania.
 
 

Pliki do pobrania


    Informacja o plikach cookies

    Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

    Powrót do góry strony