Czas na panel obywatelski w Warszawie!
Jak działa panel obywatelski? Czy może być to metoda przydatna w Warszawie? To tylko niektóre pytania, na które będzie można znaleźć odpowiedź podczas spotkania „Czas na panel obywatelski w Warszawie!”, które odbędzie się 26 września 2017 r w godz. 18-20 w Marzycielach i Rzemieślnikach.Domu Innowacji Społecznych (ul. Bracka 25, p. III) w Warszawie.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Marcinem Gerwinem oraz Anną Fedas z Inicjatywy na rzecz Paneli Obywatelskich. Podczas wydarzenia będzie można dowiedzieć się w jaki sposób organizuje się panel obywatelski, a także wspólnie zastanowić się, czy Warszawa mogłaby skorzystać z tego mechanizmu, a jeśli tak, to jaki temat panelu byłby najbardziej potrzebny w mieście. Prowadzący, w rozmowie nakierowanej na potrzeby Warszawy, będą odwoływać się do swoich praktycznych doświadczeń z organizacji paneli w Gdańsku.
Do udziału w spotkaniu zapraszamy przede wszystkim aktywistów miejskich i działaczy organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką partycypacji obywatelskiej, ale także wszystkie osoby zainteresowane nowymi formami włączania obywateli we współdecydowanie o sprawach publicznych.
W skrócie – czym jest panel obywatelski?
Jest to sposób na podejmowanie demokratycznych decyzji na poziomie miasta, regionu, państwa, a nawet społeczności międzynarodowej. Do udziału w panelu zapraszani są losowo wyłonieni mieszkańcy i mieszkanki, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak miejsce zamieszkania, płeć, wiek czy poziom wykształcenia.Dzięki uwzględnieniu kryteriów demograficznych uzyskuje się grupę, która stanowi reprezentacje danej społeczności. Wielkimi zaletami panelu obywatelskiego jest czas na pogłębioną debatę pomiędzy jego uczestnikami oraz dostęp do informacji i ekspertów w temacie będącym przedmiotem dyskusji – to pozwala uczestnikom podejmować lepsze decyzje, uwzględniające szerszy interes społeczny. O gdańskim panelu można przeczytać tu: http://www.gdansk.pl/panel-obywatelski.
Spotkanie poprowadzą:
dr Marcin Gerwin – specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i partycypacji, zajmuje się m.in. koordynacją paneli obywatelskich. Z wykształcenia politolog. Współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej oraz Inicjatywy na rzecz Paneli Obywatelskich. Autor książek „Żywność i demokracja” oraz „Żywność przyjazna dla klimatu”. Prowadzi ponadto warsztaty dla młodzieży z uważności oraz działania na rzecz zapobiegania przemocy w szkołach.
Anna Fedas – członkini zespołu koordynującego III panel obywatelski w Gdańsku, współzałożycielka Inicjatywy na rzecz Paneli Obywatelskich. Główna specjalistka ds. edukacji obywatelskiej w Europejskim Centrum Solidarności. Koordynatorka, trenerka oraz facylitatorka w polskich i zagranicznych projektach społecznych, obywatelskich i badawczych.
Termin i miejsce spotkania:
26 września 2017 roku (wtorek), godz. 18.00-20.00
Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych, ul.Bracka 25, III piętro, Warszawa
Organizatorzy spotkania:
Akcja Demokracja
Inicjatywa na Rzecz Paneli Obywatelskich
Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
Partner:
Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych