Bez lania wody. Przeprowadź naradę gminną o wodzie w remizie OSP
Czy remizy Ochotniczych Straży Pożarnych mogą stać się miejscem, w którym przy jednym stole zasiądą okoliczni mieszkańcy po to, by rozmawiać na ważne społecznie tematy i wspólnie szukać najlepszych rozwiązań? Czy OSP – oprócz uczestniczenia w akcjach ratowniczych – mogą też pomóc jednoczyć lokalne środowiska wokół ważnych zagadnień i zachęcać je do angażowania się w sprawy ważne dla wszystkich? Wierzymy, że tak! Udowodniło to już 16 jednostek, które zaangażowały się w projekt „Bez lania wody” w ubiegłym roku.
Teraz czas na kolejne miejscowości! Szukamy 25 członków i członkiń OSP z całej Polski chętnych do przeprowadzenia w swoich społecznościach narady gminnej o wodzie. Ochotnikom i ochotniczkom zapewnimy przeszkolenie (10–12 maja w Warszawie) oraz wsparcie merytoryczne i finansowe (1000 złotych). Rekrutacja trwa do 24 kwietnia!
Czym jest narada gminna?
To proste w organizacji spotkanie otwarte, trwające kilka godzin i odbywające się według gotowego scenariusza, służące zebraniu głosów społeczności lokalnej (mieszkańców i mieszkanek) na dany temat. Dotychczas, przy wsparciu Fundacji Stocznia, odbyły się m.in. narady na temat edukacji (w 2019 roku) i kosztów energii (w 2022 roku), skupiające łącznie ponad 4500 osób z blisko 200 miejscowości, a także 16 narad gminnych o wodzie zrealizowanych w 2023 roku przez strażaków z różnych jednostek OSP, w których wzięło udział kilkaset osób.
Dlaczego narada o wodzie?
Dostępność wody w Polsce staje się z roku na rok coraz bardziej ograniczona, a susze to coraz powszechniejsze zjawisko, skutkujące m.in. częstszymi pożarami – potwierdzają to raporty i alarmujące wypowiedzi naukowców, organizacji społecznych i aktywistów. Ten temat wymaga społecznej dyskusji i szukania lokalnych rozwiązań.
Efektem przeprowadzonych narad może być lista pomysłów na rozwiązania dostosowane do lokalnych potrzeb i możliwości. Takie lokalne działania mogą być bardzo różne – od ogrodów deszczowych czy odbetonowywania podwórek, przez sadzenie drzew, aż po warsztaty i spotkania edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Wszystko po to, żeby zachęcić społeczności, z których wywodzą się strażacy i strażaczki, do mądrego gospodarowania wodą.
Do czego zapraszamy i co oferujemy?
Zapraszamy ochotników i ochotniczki z OSP do zorganizowania i przeprowadzenia kilkugodzinnej narady gminnej dla mieszkańców i mieszkanek w temacie „Jak mądrze gospodarować wodą?”, a po jej zakończeniu – do podzielenia się z nami krótkim podsumowaniem.
Ochotnikom i ochotniczkom zapewnimy pomoc w przygotowaniu narady lokalnej, w tym:
- weekendowe wyjazdowe szkolenie (w Warszawie) dotyczące organizacji narad, promocji i moderacji spotkań, a także zakresu tematycznego narad, czyli wyzwań związanych z gospodarowaniem wodą – prowadzone przez ekspertów w obu dziedzinach. Uczestnikom i uczestniczkom szkolenia zapewnimy zwrot kosztów podróży, nocleg i wyżywienie;
- materiały potrzebne do wypromowania i przeprowadzenia narady (przystępny poradnik dla organizatorów narad, scenariusz narady, materiały edukacyjne, szablony plakatów itp.);
- zdalne wsparcie eksperckie w organizacji narad;
- wsparcie finansowe w organizacji narady (1000 zł).
Harmonogram
- rekrutacja: do 24 kwietnia 2024 roku za pomocą krótkiego formularza dostępnego na stronie: https://forms.gle/wYiGi4PUaBeBCafa9
- ogłoszenie wyników rekrutacji: do 26 kwietnia 2024 roku
- szkolenie dla ochotników i ochotniczek: 10–12 maja 2024 roku, Warszawa
- narady gminne: maj–czerwiec 2024 roku
Kontakt
Więcej informacji o projekcie udziela Katarzyna Pawłowska z Fundacji Stocznia:
tel. 667 145 915, [email protected].
O organizatorach
Fundacja Stocznia – od 15 lat wspieramy rozwój partycypacji obywatelskiej w Polsce. Działamy zarówno na szczeblu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, aktywistami obywatelskimi i różnymi instytucjami publicznymi, pomagając im w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań partycypacyjnych. Gromadzimy i upowszechniamy wiedzę na temat partycypacji obywatelskiej m.in. poprzez stronę partycypacjaobywatelska.pl czy projekt Przestrzeń Praktyków Partycypacji. W ramach naszych działań zorganizowaliśmy m.in. narady obywatelskie o edukacji oraz naradę obywatelską o kosztach energii.
Projekt „Bez lania wody”, organizowany przez Fundację Stocznia, jest realizowany pod patronatem pisma „Strażak” w partnerstwie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP i Fundacją Sendzimira, a wspierany jest przez European Climate Foundation.
FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania
Co zyskam, angażując się w projekt i organizując naradę?
Najważniejsze, naszym zdaniem, osobiste korzyści to:
- podniesienie kompetencji liderskich poprzez zdobycie wiedzy o wyzwaniach związanych z gospodarowaniem wodą,
- poznanie tajników organizacji narad gminnych o wodzie i technik moderacji spotkań,
- zdobycie doświadczenia w organizacji narad gminnych (potwierdzone certyfikatem),
- poznanie innych aktywnych osób działających w OSP.
Poza tym widzimy też szereg korzyści dla całej społeczności gminnej, w tym: zwiększenie znaczenia/widoczności jednostki OSP w życiu gminy, stworzenie dla mieszkańców przestrzeni do rozmowy na ważne dla nich tematy, rozwinięcie lokalnej sieci osób i organizacji, którym zależy na dobru wspólnym.
Kto może wziąć udział w projekcie?
Do udziału w projekcie, w tym w szkoleniu zaplanowanym na 10–12 maja 2024 roku i przeprowadzenia narady gminnej o wodzie, zapraszamy ochotników i ochotniczki z OSP. Naradę można przeprowadzić z pomocą osób nienależących do OSP, ale nasze wsparcie przekazujemy wyłącznie strażakom i strażaczkom.
Czy muszę brać udział w szkoleniu?
Tak, bardzo zależy nam, żeby wszystkie osoby, które będą organizować naradę, uzyskały odpowiednie przeszkolenie. Szkolenie będzie świetną okazją do podniesienia swojej wiedzy o wyzwaniach związanych z gospodarowaniem wodą (szkolenie poprowadzą uznani eksperci w tej dziedzinie) i nauczenia się, jak sprawnie zaplanować, wypromować, zorganizować i przeprowadzić naradę. Będzie też szansą na poznanie osób należących do innych jednostek, które chcą rozwijać swoje kompetencje liderskie i widzą w OSP potencjał do stania się domyślnym miejscem do prowadzenia rozmów na ważne lokalnie tematy.
Czy mogę zorganizować naradę w innej formule niż jedno kilkugodzinne spotkanie?
Tak. Zakładamy, że większość osób będzie miała możliwość organizacji tylko jednej narady, ale jeśli masz pomysł na naradę dłuższą i/lub rozłożoną na kilka części, to zapewnimy Ci odpowiednie wsparcie w przygotowaniach do niej (dostosujemy scenariusz itp.). Prosimy o poinformowanie nas z wyprzedzeniem, że chcesz zorganizować naradę w innej formule.
Czy mogę zorganizować naradę na inny temat?
Tak, ale nie w ramach naszego projektu. 🙂 Zależy nam na tym, żeby wszystkie narady miały ten sam temat, bo chcemy podsumować ich wyniki i zobaczyć, jakie mieszkańcy różnych gmin mają opinie i pomysły na rozwiązanie wyzwań związanych z gospodarką wodną.