Odświeżyliśmy bazę budżetów obywatelskich!
Budżet obywatelski działa w Polsce od 11 lat. Z tego narzędzia w naszym kraju korzysta już ponad 300 samorządów. Przez długi czas corocznie zwiększała się liczba realizujących go gmin. Dopóki nie przyszła pandemia, a wraz z nią obawa o stan finansów publicznych. Jak sytuacja wygląda obecnie? Aktualne dane znajdziecie na stronie bp.
Portal jest wynikiem działań przeprowadzonych przez Stocznię w 2016 i 2021 roku – w tym czasie realizowane było badania w polskich samorządach. Stoczniowy zespól partycypacji obywatelskiej polegał na zbiorowym wysiłku i uprzejmości urzędników i urzędniczek, którzy zgodzili się uzupełnić przygotowany kwestionariusz. Z tego wynikają jednak również luki w dostępnych danych (szczególnie dla lat 2017-2018, ale też dla pełnego obrazu gmin: nie wszystkie realizujące budżet obywatelski wzięły udział w badaniu).
Baza ma ułatwić przeglądanie różnych rozwiązań związanych z realizacją budżetów obywatelskich i samodzielnego porównywania ich. Budżety obywatelskie przeglądać można pod kątem podstawowych informacji (m.in pula środków, frekwencja, liczba złożonych i realizowanych projektów), ale warto podkreślić też wątki związane z włączaniem mieszkańców i mieszkanki do procesu, który z założenia ma pomagać dbać o ich potrzeby w miastach i miasteczkach. Dzięki przeglądarce i kartom konkretnych samorządów dowiecie się kto i na jakich zasadach angażuje obywateli i obywatelki do budżetu obywatelskiego. Na stronie budżetów obywatelskich można również znaleźć różne artykuły, publikacje, kontakty do samorządów i krótki raport podsumowujący wpływ pandemii na budżet obywatelski w 2020 r.
Strona jest zaktualizowana dzięki projektowi „Przestrzeń Praktyków Partycypacji”, finansowanemu ze środków EOG w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy. Pierwsza wersja powstała w ramach programu Demokracja w Działaniu, finansowanego ze środków EOG.