Przestrzeń Praktyków Partycypacji | 22 września 2021 r.

Zrównoważone projektowanie i partycypacja. Czy da się je połączyć? – zaproszenie na seminarium

Fundacja Stocznia zaprasza na całodzienne spotkanie poświęcone projektowaniu zrównoważonych rozwiązań w miastach i budowaniu społecznej zgody wokół nich. Pochylimy się nad kwestiami związanymi z zarządzaniem wodą i drzewami, które są szczególnie ważne w kontekście adaptacji naszych miejscowości do zmian klimatu.

Fot. Wojtek Radwański

Seminarium rozpocznie się od zarysowania szerszego kontekstu tłumaczącego, dlaczego zrównoważone projektowanie jest ważne – Anna Sierpińska (Nauka o klimacie) opowie o zmianach klimatu obecnie mających miejsce na świecie i w Polsce, a także o prognozach na nadchodzące lata. Ekspertki – dr Kinga Krauze (ERCE PAN) i dr inż. Marzena Suchocka (SGGW) – zaprezentują przegląd rozwiązań, które pozwalają na zrównoważone gospodarowanie cennymi zasobami, jakimi są drzewa i woda opadowa, w mieście. Podczas spotkania chcemy też wspólnie zastanowić się, jak partycypacyjnie, w dialogu z mieszkańcami, wdrażać zielone rozwiązania w przestrzeni miejskiej. Poszukamy odpowiedzi na to, w jaki sposób przekonywać osoby nieprzekonane, jak budować społeczne poparcie dla takich rozwiązań oraz jak rozładowywać konflikty społeczne wokół zielonych spraw.

Spotkanie odbędzie się 4 października (poniedziałek), w godz. 10.30–16.30, w siedzibie Marzycieli i Rzemieślników w Warszawie (ul. Bracka 25, III piętro).

Zaproszenie do udziału w spotkaniu w szczególności skierowane jest do praktyczek i praktyków partycypacji obywatelskiej organizujących i/lub realizujących procesy partycypacyjne w zakresie planowania przestrzennego oraz inwestycji miejskich – zarówno osób pracujących w urzędach i instytucjach publicznych, jak i działaczy i działaczek społecznych.

Program

10.30–10.45 Otwarcie spotkania

10.45–11.45 O zmianach klimatycznych na świecie i w Polsce

Forma: wykład i rozmowa

Prowadząca: Anna Sierpińska (Nauka o klimacie)

11.45–12.15 Mapa zrównoważonych rozwiązań związanych z zarządzaniem wodą i zielenią w miastach

Forma: warsztat w grupach

12.15–12.30 Przerwa

12.30–13.15 Drzewo jako miejska inwestycja

Forma: prezentacja

Prowadząca: dr inż. Marzena Suchocka (SGGW)

13.15–14.00 Zrównoważone zarządzanie wodą w mieście

Forma: prezentacja

Prowadząca: dr Kinga Krauze (ERCE)

14.00–14.30 Obiad

14.30–16.25 Jak partycypacyjnie tworzyć błękitno-zielone rozwiązania?

Forma: warsztat w grupach

Prowadzące: dr Kinga Krauze, dr inż. Marzena Suchocka

16.30 Zakończenie spotkania

Prowadzące

dr inż. Marzena Suchocka – specjalistka w dziedzinie badania i ochrony drzew. Zajmuje się architekturą krajobrazu, wykłada w Katedrze Architektury Krajobrazu SGGW i pracuje w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, gdzie kieruje Zespołem Badań i Analiz Stanu Zdrowotnego Zadrzewień na Terenach Zurbanizowanych. Jest przewodniczącą sekcji Drzew Miejskich Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

dr Kinga Krauze – specjalistka w temacie zarządzania zasobami wodnymi w przestrzeni miejskiej, między innymi w kontekście adaptacji do zmian klimatu. Zajmuje się tematem infrastruktury błękitno-zielonej, prowadzi badania o hydrologii środowiska, gospodarce zlewniczej i inżynierii ekologicznej. Zajmuje się edukacją ekologiczną i konsultuje projekty rewitalizacji miast w zakresie budowania z uwzględnieniem potrzeb natury i stosowania zasad ekosystemu dla zwiększenia odporności systemów zarówno społecznych, jak i ekologicznych. Związana z Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii PAN (ERCE).

Zgłoszenia

Zgłoszenia trwają do 29 września (środa) do godz. 12.00 i odbywają się poprzez ten formularz. Udział w spotkaniu jest nieodpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Potwierdzenie o przyjęciu na spotkanie zostanie przesłane 30 września (czwartek) do końca dnia. Decyzję o przyjęciu organizatorzy podejmą na podstawie odpowiedzi udzielonych w formularzu zgłoszeniowym.

Inne informacje

Organizatorzy zapewniają obiad w trakcie spotkania.

Istnieje możliwość otrzymania zwrotu kosztu dojazdu (do wartości biletu PKP/PKS drugiej klasy na pokonywanej trasie).

 

Spotkanie realizujemy z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony