Partycypacja na fali – zaproszenie na spotkanie warsztatowe
Fundacja Stocznia zaprasza praktyków i praktyczki partycypacji na spotkanie warsztatowe, które pozwoli na przyjrzenie się ostatnim (pandemicznym) doświadczeniom i przemyślenie, co z nich wynika – dla bieżącej i przyszłej praktyki prowadzenia procesów partycypacyjnych oraz nastawienia do pracy i osobistego dobrostanu w życiu zawodowym. Spotkanie odbędzie się na żywo już 9 września i będzie dobrą okazją do podładowania baterii przed nadchodzącymi wyzwaniami w pracy na niwie partycypacji obywatelskiej.
Ostatnie półtora roku pełne było zawodowych wyzwań dla organizatorów procesów partycypacyjnych. Przeżyliśmy wiele momentów niepewności, zwątpienia, a także dużej mobilizacji. Wielu i wiele z nas zastanawiało się, jak sensownie i dobrze prowadzić procesy partycypacyjne w czasie pandemii, mierzyło się z koniecznością szukania zupełnie nowych rozwiązań docierania do mieszkańców i mieszkanek i włączania ich w dialog na temat przygotowywanych rozwiązań. Często trzeba było działać kreatywnie, szybko zdobywać nowe umiejętności i pokonywać różnego typu ograniczenia.
Warto wykorzystać okno między kolejnymi falami pandemii i spotkać się, by porozmawiać o naszych doświadczeniach, nabrać sił i uzbroić się przed nadchodzącymi wyzwaniami.
Spotkanie odbędzie się 9 września (czwartek), w godz. 10.30–16.30, w siedzibie Marzycieli i Rzemieślników w Warszawie (ul. Bracka 25, III piętro).
Zaproszenie do udziału w spotkaniu jest skierowane do praktyczek i praktyków partycypacji obywatelskiej organizujących i/lub realizujących procesy partycypacyjne w okresie pandemii – zarówno osób pracujących w urzędach i instytucjach publicznych, jak i działaczy i działaczek społecznych.
Program
10.30–10.45 Otwarcie spotkania
10.45–13.45 „Ja w czasie pandemii” – warsztat superwizyjny/refleksyjno-pogłębiający
Podczas warsztatu uczestnicy i uczestniczki zastanowią się nad indywidualnym wymiarem doświadczeń zawodowych zebranych w czasie pandemii: nad sensem tych doświadczeń i nauką z czasów pandemii. Będzie też czas na podzielenie się obawami i nadziejami związanymi z nadchodzącą kolejną falą Covid-19. Celem tej części spotkania jest także wzmocnienie uczestniczek i uczestników – pokazanie sposobów, w jaki mogą zadbać o swój dobrostan w pracy.
Forma pracy: warsztat w podziale na grupy
Prowadzenie: Maja Branka, Dominika Cieślikowska – psycholożki, terapeutki, superwizorki i trenerki z 20-letnim doświadczeniem
13.45–14.30 Obiad
14.30–16.15 „Jak prowadzić działania partycypacyjne pomimo 4 fali pandemii?” – warsztat praktyczny
Kto z nas nie doświadczył tzw. czarnych kafli, czyli spotkań on-line, podczas których nie widzi się twarzy ani jednego uczestnika? Jak zaplanować takie spotkanie? A jak cały proces? Czego się przez te półtora roku nauczyliśmy? Celem tej części spotkania jest wymiana doświadczeń dotyczących sprawdzonych sposobów prowadzenia procesów włączających mieszkańców w czasie pandemii. Zdiagnozujemy najtrudniejsze elementy pracy w okresie pandemii, wspólnie zastanowimy się nad rozwiązaniami i wymienimy dobrymi praktykami.
Forma pracy: warsztat w podziale na grupy
Prowadzenie: Agata Bluj i Maria Jagaciak, Fundacja Stocznia
16.15–16.30 Podsumowanie spotkania
Zgłoszenia
Zgłoszenia trwają do 2 września (czwartek) i odbywają się poprzez ten formularz. Udział w spotkaniu jest nieodpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Potwierdzenie o przyjęciu na spotkanie zostanie przesłane 3 września (piątek) do końca dnia. Decyzję o przyjęciu organizatorzy podejmą na podstawie odpowiedzi udzielonych w formularzu zgłoszeniowym.
Inne informacje
Organizatorzy zapewniają obiad w trakcie spotkania.
Istnieje możliwość otrzymania zwrotu kosztu dojazdu (do wartości biletu PKP/PKS drugiej klasy na pokonywanej trasie).
Spotkanie realizujemy z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.