Zaproszenie na Zoom na panel obywatelski
Fundacja Stocznia zaprasza do udziału w bezpłatnym seminarium o panelach obywatelskich i innych rodzajach procesów deliberacyjnych, czyli zakładających zbiorowy pogłębiony namysł nad konkretną sprawą. Wydarzenie odbędzie się 29 kwietnia, a poprzedzi je rozmowa Filipa Springera z Ewą Stokłuską i Kubą Wygnańskim o demokracji bez chodzenia na skróty (28 kwietnia o 18.00).
Na seminarium składają się trzy spotkania. Wszystkie odbędą się na Zoomie, część będzie też transmitowana na Facebooku. Zgłoszenia na seminarium odbywają się poprzez ten formularz i trwają do 27 kwietnia 2021 roku.
Rozmowa wprowadzająca do tematu seminarium
W przeddzień wydarzenia – 28 kwietnia o 18.00 – fundacja zaprasza na rozmowę wprowadzającą do tematu seminarium pn. „Demokracja bez chodzenia na skróty”.
Na czym – w kontekście demokracji – polega chodzenie na skróty i jak się przed nim wystrzegać? Jak sensownie angażować obywateli i obywatelki w decydowanie i rządzenie? Jak pogłębić publiczną rozmowę o kluczowych sprawach? O tym porozmawiają podczas spotkania:
- Filip Springer – reporter i fotograf, autor książek („Miedzianka”, „Źle urodzone”, „Zaczyn”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Księga zachwytów” i „Miasto Archipelag”);
- Ewa Stokłuska – socjolożka, facylitatorka, niepoprawna (choć krytyczna) fanka partycypacji i dialogu w różnych dziedzinach życia, a zwłaszcza w sferze publicznej. Od ponad 10 lat pracuje z samorządami i organizacjami społecznymi nad planowaniem i realizowaniem procesów konsultacyjnych i budżetów obywatelskich. Na co dzień pracuje w Fundacji Edukacja dla Demokracji;
- Kuba Wygnański – prezes zarządu Fundacji Stocznia, socjolog, działacz organizacji pozarządowych. W latach 80. działacz „Solidarności” i Komitetów Obywatelskich. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Współtwórca m.in. Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych oraz Banku Danych o Organizacjach Pozarządowych Klon/Jawor. Wyznawca „demokracji wysiłkowej”.
Rozmowa będzie transmitowana na fanpejdżu Forum Praktyków Partycypacji i portalu ngo.pl, który objął ją swoim patronatem.
Program seminarium
10.00–11.30: Kalejdoskop panelowy – migawki z ostatnich paneli obywatelskich w Polsce
Podczas spotkania opowiemy krótko, czym w ogóle jest panel obywatelski, a potem oddamy głos osobom zaangażowanym w realizację procesów deliberacyjnych z Łodzi, Wrocławia, Warszawy i Krakowa. Oprócz pigułki najważniejszych informacji na ich temat nasi goście i gościnie podzielą się też doświadczeniami dotyczącymi konkretnych elementów procesu, np. inicjowania panelu przez mieszkańców i organizacje społeczne albo wyzwań związanych z realizacją panelu on-line. Na końcu spotkania będzie czas na pytania.
Prowadzenie:
Agata Bluj, Fundacja Stocznia
Goście i gościnie:
- Agata Burlińska, Urząd Miasta Łodzi – Łódź
- Aleksandra Latocha, Instytut Polityk Publicznych – Kraków
- Tadeusz Mincer, Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich – Wrocław
- Kasia Pawłowska, Fundacja Stocznia – Warszawa
Spotkanie jest otwarte, będzie transmitowane na fanpejdżu Forum Praktyków Partycypacji.
12.00–15.00: Projektujemy panel obywatelski – warsztaty
Jak wybrać temat panelu? Na co zwracać szczególną uwagę, projektując cały proces? To pytania, na które chcemy wspólnie odpowiedzieć podczas dwóch części warsztatów.
W pierwszej części spotkania (12.00-13.15) porozmawiamy o temacie panelu. Zastanowimy się, czy każda sprawa nadaje się na panel, jak wybrać temat panelu i co to znaczy “dobry temat panelu”.
W drugiej części (13.30-15.00) skupimy się na projektowaniu panelu i na najważniejszych sprawach, o których trzeba pamiętać, inicjując panel, ogłaszając konkurs na jego organizację czy – w końcu – planując jego przebieg. Spojrzymy na ten proces z perspektywy urzędu i wykonawców panelu.
W obu częściach warsztatów krótkie prezentacje i rozmowy na forum będą przeplatać się z pracą w mniejszych grupach.
Spotkanie kierujemy zwłaszcza do urzędników i urzędniczek oraz osób z organizacji społecznych zainteresowanych organizacją panelu obywatelskiego (lub podobnego procesu deliberacyjnego). Poprowadzą je osoby z zespołu koordynującego Warszawski Panel Klimatyczny, który odbył się pod koniec 2020 roku.
Prowadzenie:
- Maria Jagaciak, Fundacja Stocznia
- Filip Górski, Fundacja Pole Dialogu
- Olga Napiontek, Fundacja Civis Polonus
- Agnieszka Pędzich, Fundacja Pole Dialogu
- Kasia Pawłowska, Fundacja Stocznia
- Mateusz Wojcieszak, Fundacja Pole Dialogu
Udział w warsztacie jest możliwy tylko dla zgłoszonych osób. Mamy ograniczoną liczbę miejsc, więc pierwszeństwo udziału będą miały osoby z urzędów i organizacji społecznych, które nie mają jeszcze wielu doświadczeń związanych z procesami deliberacyjnymi. Postaramy się też zadbać o różnorodność geograficzną uczestników i uczestniczek spotkania.
16.30–17.30: Jeśli nie panel obywatelski, to co? Przegląd różnych procesów deliberacyjnych
Moda na panel obywatelski trwa w najlepsze, ale czy jest to metoda dobra na wszystko i dla wszystkich?
Podczas spotkania podzielimy się przykładami innych procesów deliberacyjnych z Polski i ze świata. Być może to właśnie one okażą się najlepiej dopasowane do:
- kontekstu lokalnego (np. wielkości gminy/miasta),
- tematu, który wymaga przedyskutowania z mieszkańcami i mieszkankami,
- budżetu, który jest do wykorzystania.
Na końcu spotkania będzie czas na dyskusję i pytania.
Prowadzenie:
- Agata Bluj, Fundacja Stocznia
- Maria Jagaciak, Fundacja Stocznia
Spotkanie jest otwarte, będzie transmitowane na fanpejdżu Forum Praktyków Partycypacji.
Seminarium realizowane jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.