Demokracja deliberatywna w wersji on-line
W kwietniu 2020 roku praktycy demokracji deliberatywnej spotkali się on-line, żeby porozmawiać o nowych wyzwaniach związanych z epidemią koronawirusa. 55 osób z całego świata zastanawiało się wspólnie, jak planować i prowadzić procesy deliberacyjne w sieci oraz jakie wiążą się z tym możliwości i problemy.
Wnioski rozmowy częściowo zbiegają się z tymi płynącymi ze spotkania praktyków partycypacji zorganizowanego przez Fundację Stocznia: uczestnicy rozmowy uznali, że warto wypróbowywać nowe rozwiązania on-line, żeby sprawdzić, które z nich działają, a które nie, i porównywać ich skuteczność z rozwiązaniami znanymi ze spotkań twarzą w twarz. Przewidywali też, że w przyszłości będziemy w procesach deliberacyjnych korzystać z hybryd łączących najlepsze aspekty obu ich rodzajów. Zwracali przy tym uwagę, że kluczowy będzie przy tym odpowiedni dobór metod do zakładanych celów procesu (nie wszystko warto przenosić do internetu, ale też niekoniecznie wszystko musi odbywać się na spotkaniu na żywo).
Szersze podsumowanie spotkania (w j. angielskim) znajduje się tutaj. Ujęto w nim m.in. takie wątki jak:
- włączające i wykluczające aspekty technologii cyfrowych,
- rozwiązania zdalne na różnych etapach procesów deliberacyjnych (np. panelu obywatelskiego), w tym rekrutacji uczestników, spotkań edukacyjnych i deliberacyjnych, a także podejmowania decyzji,
- przyszłość demokracji deliberatywnej po ustaniu epidemii.
W podsumowaniu znalazło się też zdanie, że procesów prowadzonych off-line nie można bez gruntownego przemyślenia przenieść do internetu. Nie działa tu metoda „kopiuj-wklej”. Musimy postępować tak, jak robimy to w przypadku każdego procesu, czyli projektować je z myślą o celu, który chcemy osiągnąć, i używać narzędzi, które nas do tego celu przybliżą.
O Sieci Praktyków Demokracji Deliberatywnej
Sieci Praktyków Demokracji Deliberatywnej (Deliberative Democracy Practitioners’ Network), która zorganizowała powyższe spotkanie, to sieć założona w czerwcu 2019 roku przez brytyjską organizację Involve. Jej celem jest:
- przygotowywanie praktyków do prowadzenia paneli obywatelskich i innych procesów deliberacyjnych,
- ułatwienie wzajemnego wsparcia i współpracy, w tym dzielenia się pomysłami i zasobami,
- budowanie wiedzy i platformy do uczenia się o panelach obywatelskich i innych procesach deliberacyjnych,
- opracowywanie standardów i zasad paneli obywatelskich i innych procesów deliberacyjnych.
Do tej pory odbyły się trzy spotkania członków sieci, ostatnie – w formule on-line.
Źródła informacji:
- DELIBERATIVE DEMOCRACY PRACTITIONERS’ NETWORK (dostęp: 27.04.2020)
- DELIBERATIVE DEMOCRACY IN THE AGE OF COVID-19 (dostęp: 27.04.2020)