Wiadomości | 27 kwietnia 2019 r.

Kolejne panele obywatelskie w Wielkiej Brytanii

Oksfordzka rada miejska i szkocki rząd planują ustanowienie kolejnych paneli obywatelskich (citizens’ assemblies) na obszarze Zjednoczonego Królestwa. Pierwszy miałby pomóc w rozwiązaniu problemu zmian klimatycznych w skali miasta, a drugi znaleźć odpowiedzi na pytania o przyszłość kraju, w tym w kontekście Brexitu.

Oksfordzki panel obywatelski 

Członkowie Rady Miejskiej Oksfordu w styczniu 2019 roku zdecydowali się zorganizować panel obywatelski, aby pomóc w ustanowieniu nowych celów dotyczących redukcji emisji dwutlenku węgla oraz zaplanowaniu działań mających na celu ograniczenie emisji.

Panel obejmie losowo wybraną, reprezentatywną grupę mieszkańców Oksfordu i odbędzie się we wrześniu 2019 roku. Będzie to pierwsze wydarzenie w Wielkiej Brytanii zorganizowane w tej formule na poziomie miejskim, które będzie dotyczyć problemu zmian klimatycznych.

W kwietniu 2019 roku rada miejska ogłosiła, że zamierza zlecić opracowanie raportu, który wskaże różne opcje redukcji emisji w obszarach takich jak mieszkalnictwo i transport. Raport będzie podstawą pracy panelistów. Dodatkowo, w panelu weźmie udział wielu niezależnych ekspertów. Zalecenia wypracowane przez panel pomogą radzie w podjęciu ostatecznych decyzji dotyczących przyjęcia określonych sposobów i celów redukcji emisji dwutlenku węgla na poziomie miasta.

Szkocki panel obywatelski

Plan stworzenia pierwszego w Szkocji panelu obywatelskiego ogłosiła pod koniec kwietnia 2019 roku pierwsza ministra Szkocji Nicola Sturgeon w ramach wystąpienia parlamentarnego o Brexicie i przyszłości Szkocji. Panel ma pomóc znaleźć odpowiedzi na trzy pytania:

  • Jaki kraj chcemy budować?
  • Jak najlepiej podejść do wyzwań, przed którymi stoimy, w tym wyzwań związanych z Brexitem?
  • Jakie dalsze prace należy podjąć, aby dać ludziom informacje, których potrzebują, by dokonać świadomych wyborów dotyczących przyszłości kraju?

Panel obywatelski będzie się składał z grupy osób reprezentatywnej dla Szkocji i będzie miał niezależnego przewodniczącego. Więcej szczegółów na temat panelu zostanie przedstawione prawdopodobnie do końca wiosny.

Sturgeon przyznała, że pomysł powołania panelu został zainspirowany doświadczeniami Irlandii, gdzie w tej formule podejmowano m.in. temat aborcji czy zmian klimatu.

Źródła informacji (dostęp: 27.04.2019):

 

Fot. William Bossen w serwisie Unsplash


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony