Eksperyment weDialogue – dla lepszych rozmów w sieci
WeDialogue to globalny eksperyment służący przetestowaniu nowych rozwiązań w zakresie komentowania treści w internecie. Ma dać odpowiedź na pytanie, jak projektować platformy internetowe przeznaczone do komentowania wiadomości, aby sprzyjały prowadzeniu jakościowego dialogu. Celem eksperymentu jest podniesienie kultury dyskursu publicznego oraz zapobieganie zjawiskom trollingu i przemocy cyfrowej. Obecnie trwa rekrutacja do badania – można zgłosić się tutaj.
WeDialogue to projekt badawczy oparty na działaniu partycypacyjnym – naukowcy przebadają zachowania użytkowników internetu, którzy zgłoszą się do udziału w eksperymencie. Ich zadaniem będzie po prostu uczestnictwo w dyskusjach odbywających się na jednej z testowanych platform internetowych: Deliberatorium lub Polis. Na każdej z nich będą obecni także przeszkoleni moderatorzy. Przedmiotem dyskusji będą różne informacje prasowe dostarczane przez prowadzących badanie (wszystkie grupy badawcze będą pracować na tych samych treściach).
Etap internetowych dyskusji potrwa 3 tygodnie. Na jego zakończenie uczestnicy będą mogli przekazać swoje uwagi i refleksje po zakończonym eksperymencie. Zapis wszystkich internetowych konwersacji zostanie opublikowany, a wyniki badania – podsumowane w ogólnodostępnym raporcie.
WeDialogue to wspólna inicjatywa akademików z University of Westminster (Wielka Brytania) i University of Connecticut (Stany Zjednoczone), finansowana przez Fundację Johna Templetona.
Więcej informacji: wedialogue.world.
Fot. Clem Onojeghuo w serwisie Unsplash