Wiadomości | 11 grudnia 2018 r.

Civic Saturday, czyli nowa religia obywatelska?

Obywatelskie soboty (Civic Saturday) to spotkania służące ożywieniu życia obywatelskiego, które odbywają się obecnie w około 20 amerykańskich miastach. Zainicjował je Eric Liu, były doradca polityczny Białego Domu z czasów prezydentury Billa Clintona i założyciel Uniwersytetu Obywatelskiego (Citizen University).

Formuła spotkań – choć są zupełnie bezwyznaniowe – jest wzorowana na zgromadzeniach religijnych. Wyznaniem wiary uczestników i uczestniczek są wartości obywatelskie, a w trakcie spotkań słychać obywatelskie kazania i świadectwa, wspólny śpiew i lekturę pism (np. Konstytucji). Udział w Obywatelskich sobotach jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich. Pierwsze spotkania odbyły się w 2016 roku w Seattle, teraz można w nich uczestniczyć w wielu innych miastach – Nowym Jorku, Los Angeles, Nashville, Des Moines, Atlancie, Portland czy Maine.

Dla chętnych do zorganizowania spotkań w swojej społeczności Uniwersytet Obywatelski uruchomił Obywatelskie seminarium (Civic Seminary). To szkolenie nie tylko o tym, jak zaplanować i poprowadzić wydarzenie, lecz także w jaki sposób mówić i rozmawiać o obywatelskich ideach i wartościach we współczesnym kontekście społecznym i politycznym.

Źródło zdjęć: facebook.com/CitizenUniversity

Sobotnie spotkania są tylko jednym z działań Uniwersytetu Obywatelskiego. Oprócz nich uniwersytet organizuje też:

  • Civic Collaboratory – ogólnokrajową sieć innowatorów społecznych i liderów w wielu dziedzinach, m.in. praw imigrantów, edukacji obywatelskiej, reformy prawa wyborczego, technologii w rządzie czy sztuki i kultury;
  • Youth Collaboratory – roczny program stypendialny dla zaangażowanych społecznie licealistów z całych Stanów Zjednoczonych;
  • Citizen University TV – cykl nagrań wideo dotyczących aktywności obywatelskiej;
  • Joy of Voting – kampanię zachęcającą do udziału w wyborach lokalnych.

Misją uniwersytetu, jak w wywiadzie dla NationSwell.com mówi Eric Liu, jest szerzenie wiary, że demokracja zależy od nas wszystkich, że zmiany w życiu społecznym są możliwe i że mamy obowiązek próbować je wprowadzać (cały wywiad znajduje się tutaj).

Celem uniwersytetu jest tchnięcie w Amerykanów ducha obywatelskości, nauczenie ich korzystania z narzędzi władzy obywatelskiej i udziału w rozwiązywaniu problemów dotykających ich społeczności. Więcej na temat Uniwersytetu Obywatelskiego można znaleźć tutaj.

***

Źródło informacji: nationswell.com.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony