Wiadomości | 5 lutego 2016 r.

Seminarium „Deliberacyjne metody konsultacji”

Zapraszamy do udziału w seminarium poświęconym deliberacyjnym metodom konsultacji, które będzie dotyczyło niestosowanych dotąd szerzej w Polsce pogłębionych metod prowadzenia procesów konsultacyjnych, opierających się na reprezentatywnych grupach uczestników i stawiających na pogłębioną debatę, opartą o dostarczone wcześniej informacje o przedmiocie konsultacji, zwłaszcza takich jak panele obywatelskie.
Spotkanie odbędzie się we wtorek 16 lutego 2016 roku, w godzinach 10.30-15.00, w siedzibie Marzycieli i Rzemieślników. Domu Innowacji Społecznych w Warszawie.



Konsultacje powoli stają się “codziennością” procesów decyzyjnych – zarówno na szczeblu centralnym, jak i w samorządach lokalnych. Warto podchodzić do nich coraz bardziej refleksyjnie i sięgać po nowe metody, które pozwolą lepiej poradzić sobie z takimi wyzwaniami procesów konsultacyjnych jak np. samoselekcja uczestników czy tendencja do przyjmowania wąskiej, partykularnej perspektywy przez różne ich grupy.
W trakcie spotkania będzie okazja, by posłuchać o istniejących i testowanych zagranicą mechanizmach deliberacji z udziałem reprezentatywnych grup obywateli, takich jak panele obywatelskie i consensus conference. M.in. o tej ostatniej metodzie opowie nasz gość – profesor Peter Emerson, dyrektor The de Borda Institute (http://www.deborda.org/), północnoirlandzkiej organizacji działającej na rzecz rozwoju i promocji deliberacyjnych metod podejmowania decyzji w życiu publicznym. Przy jego wsparciu uczestnicy będą też mieli okazję przetestować preferencyjny sposób głosowania, który może być przydatny w podejmowaniu decyzji w procesach konsultacyjnych.
Połączymy się również z Lyn Carson z newDemocracy Foundation, która opowie o doświadczeniach z realizacji paneli obywatelskich w Australii (http://www.newdemocracy.com.au).
Razem z uczestnikami seminarium spróbujemy zastanowić się, jak można by wykorzystać podobne metody w procesach konsultacji prowadzonych w Polsce – jakich tematów mogłyby dotyczyć, jakie powinny być ich minimalne standardy, co byłoby potrzebne do ich przeprowadzenia? Będziemy rozmawiać m.in. o tym, jak można wyłaniać grupę reprezentatywną do udziału w panelu obywatelskim (o doświadczeniach z realizacją mini-panelu w Gdańsku opowie dr Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej) oraz o tym, jaka może być rola organizacji pozarządowych w tego typu procesach.

Do udziału w seminarium zapraszamy przede wszystkim przedstawicieli administracji publicznej szczebla centralnego i lokalnego, którzy odpowiadają za prowadzenie procesów konsultacji i poszukują nowych, skutecznych metod włączania obywateli w procesy decyzyjne, oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i aktywistów, którzy wspierają lub prowadzą takie procesy.
Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz zgłoszeniowy do dnia 11 lutego.
O przyjęciu na seminarium poinformujemy wszystkich chętnych do końca dnia 12 lutego.
Z racji ograniczonej liczby miejsc na seminarium, organizator zastrzega sobie prawo do podjęcia ostatecznej decyzji o przyjęciu uczestników.

Seminarium organizowane jest w ramach projektu „Konsultacje z zasadami”, realizowanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w partnerstwie z Fundacją Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z funduszy EOG.

sponsorzy


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony