Najbliższa środa (21 października) będzie okazją do dyskusji o nowej formule dialogu obywatelskiego w Polsce
W tej dyskusji nie powinno zabraknąć głosu organizacji pozarządowych, wszak mowa będzie o rozszerzeniu dotychczasowej instytucji dialogu społecznego o aktorów reprezentujących różnorodne interesy, inne niż interesy pracodawców i związków zawodowych. Rozmowa będzie częścią konferencji pt. „Perspektywy dialogu obywatelskiego w Polsce” organizowanej przez Ministerstwo Gospodarki.
W rozmowie o nowym kształcie dialogu obywatelskiego wezmą udział m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj oraz przedstawiciele kilku ważnych organizacji pozarządowych, aktywnych na polu ulepszania jakości dialogu obywatelskiego w Polsce. Częścią konferencji będzie również dyskusja z uczestnikami prowadzona w formule World Cafe, która będzie próbą odpowiedzi na 4 wyróżnione przez organizatorów pytania:
1. Ocena aktualnego stanu dialogu obywatelskiego w Polsce. Co można uznać za sukces a co za problem/ deficyt?
2. Jakie środowiska powinny być partnerami w dialogu obywatelskim? Czy połączyć różne jego wymiary: społeczny/obywatelski/ publiczny?
3. Jaki kształt powinna przybrać instytucja dialogu obywatelskiego w Polsce i jakie powinny być drogi dojścia do jej utworzenia?
4. Jeśli nowa formuła dialogu jest potrzebna, to co i kto powinien uczynić w ciągu najbliższego roku, żeby się do niej zbliżyć?
W imieniu organizatorów bardzo zachęcamy do udziału w tym spotkaniu. Wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzenia strony Ministerstwa GospodarkiTUTAJ i wypełnienia FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO.
Do udziału w spotkaniu zachęca też Kuba Wygnański w dziale „Opinie” w portalu ngo.pl.