Wiadomości | 26 marca 2025 r.

Wsparcie organizacji społeczeństwa obywatelskiego w działaniach rzeczniczych

Transatlantic Foundation (TF) we współpracy z programem Engaging Central Europe (ECE) prowadzonym przez The German Marshall Fund of the United States ogłosiło specjalne zaproszenie do składania wniosków na obszarze Europy Centralnej. Celem tego zaproszenia jest wsparcie organizacji społeczeństwa obywatelskiego w działaniach rzeczniczych i podnoszeniu świadomości na temat transparentności oraz odpowiedzialnego rządzenia.

Nadużywanie władzy dla własnych korzyści oraz brak przejrzystości stanowi poważne wyzwanie w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Zjawisko korupcji podważa zaufanie do instytucji publicznych, osłabia demokratyczne rządy i przyczynia się do narastania nierówności. Ponad to, w sektorach, w których brakuje skutecznej kontroli, korupcja sprzyja destabilizacji i szkodliwym wpływom podmiotów wewnętrznych i zagranicznych.

Biorąc pod uwagę, że przejrzystość i silna polityka antykorupcyjna są niezbędne do utrzymania zasad demokratycznego państwa prawa TF ogłosiło konkurs i zaprasza do udziału organizacje z siedzibą w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Rumunii, Słowenii, na Słowacji i na Węgrzech. Wnioskujące organizacje muszą wykazać zgodność z fundamentalnymi prawami i wartościami, na których opiera się UE, oraz udokumentowane doświadczenie w zakresie demokracji, transparentności i praw człowieka w jednym z wyżej wymienionych krajów.

W ramach tego zaproszenia TF będzie wspierać krótko- i średnioterminowe projekty trwające od 6 do 12 miesięcy. Dotacje w wysokości od 10,000 do 25,000 EUR będą dostępne dla projektów realizowanych w jednym kraju; dotacje od 10,000 do 40,000 EUR będą dostępne dla projektów międzynarodowych. Budżet łączny wynosi 300,000 EUR.

Możliwe rodzaje działań:

  • promowanie przejrzystości, odpowiedzialności i etycznego postępowania w instytucjach publicznych i prywatnych,
  • monitorowanie i śledzenie wszelkich form korupcji lub niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznych,
  • inicjowanie współpracy międzysektorowej, w tym angażowanie podmiotów rządowych, biznesu, środowiska akademickiego oraz innych organizacji społeczeństwa obywatelskiego,
  • rzecznictwo w obrębie zmian w prawie i obowiązujących regulacjach w celu wyeliminowania luk prawnych i wzmocnienia przepisów antykorupcyjnych,
  • wzmacnianie zdolności osób, organizacji i instytucji do zapobiegania, wykrywania i skutecznego reagowania na korupcję.

Zgłoszenia przyjmowane są do 19 maja 2025 roku, a więcej informacji i formularze dostępne są na tej stronie.

 

 
 

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony