Wiadomości | 5 stycznia 2016 r.

Wysłuchanie publiczne w sprawie tzw. „ustawy o sześciolatkach” – 9 stycznia w Warszawie

Zapraszamy do udziału w obywatelskim wysłuchaniu publicznym w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. „ustawy o sześciolatkach”, które odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim w budynku Auditorium Maximum 9 stycznia br. w godz. 10.00-16.00. Zgłoszenia przyjmowane są do 7 stycznia do końca dnia.

Wysłuchanie publiczne jest jedną z metod prowadzenia konsultacji publicznych dotyczących ważnych rozstrzygnięć w sferze polityk publicznych. W trakcie wysłuchania instytucje i osoby zainteresowane przedmiotem konsultacji wygłaszają swoje stanowiska względem propozycji poddawanej konsultacjom. Istotą wysłuchania jest dopuszczenie do wyrażenia swojej opinii przez wszystkich (osoby i instytucje), którzy sami uznają, że mają do przekazania istotne argumenty w danej sprawie. Wysłuchanie czyni proces konsultacji bardziej otwartym i partycypacyjnym.

Celem organizowanego 9 stycznia br. na Uniwersytecie Warszawskim wysłuchania jest przedstawienie opinii ekspertów, organizacji pozarządowych i obywateli na temat zmian w ustawie o systemie oświaty, dotyczących podwyższenia wieku obowiązku szkolnego, obniżenia wieku obowiązku przedszkolnego, zmiany roli i uprawnień kuratora oświaty.

W wysłuchaniu będzie można wziąć udział albo jako aktywny uczestnik (zabierający głos), albo jako obserwator (osoba przysłuchująca się wypowiedziom innych). Wystarczy do 7 stycznia wysłać swoje zgłoszenie poprzez stronę: http://www.wysluchanieobywatelskie.pl/#8.

Organizatorami wysłuchania są: Uniwersytet Warszawski, Wydział Pedagogiczny UW, a także Fundacja Przestrzeń dla edukacji, Fundacja Idealna Gmina, Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego, Federacja Inicjatyw Oświatowych, Federacja Stowarzyszeń Nauczycielskich, Stowarzyszenie Rodzice w Edukacji. Organizację obywatelskiego wysłuchania publicznego wspierają merytorycznie Fundacja im. Stefana Batorego oraz Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Więcej informacji, w tym m.in.: program wysłuchania, regulamin, przydatne materiały (ustawa, druki sejmowe i senackie oraz opinie społeczne dotyczące projektowanej zmiany) znajdują się na stronie: http://www.wysluchanieobywatelskie.pl/

O wysłuchaniu można przeczytać także w artykule na stronie: http://kalendarz.ngo.pl/wiadomosc/1890090.html.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony