Podsumowanie 8. Forum Praktyków Partycypacji

Zakończyło się 8. Forum Praktyków Partycypacji, drugi raz w historii odbywające się w formule on-line. Ponad 30 godzin spotkań, 21 różnych wydarzeń oraz dziesiątki uczestników i uczestniczek z całej Polski i zagranicy. Zapraszamy na krótkie podsumowanie!

Nazwy miejscowości, z których są uczestnicy i uczestniczki 8. Forum Praktyków Partycypacji

Grafika przedstawiająca nazwy miejscowości, z których są uczestnicy i uczestniczki 8. Forum Praktyków Partycypacji

Spotkania podczas tegorocznego Forum dotyczyły bieżących spraw w świecie partycypacji obywatelskiej, takich jak wysłuchania publiczne ws. Krajowego Planu Odbudowy, podpisana w czerwcu przez prezydenta ustawa o radach młodzieżowych czy sytuacja budżetów obywatelskich w Polsce. Ale rozmawialiśmy też o przyszłości partycypacji – w kontekście europejskim, a także przyglądając się nowym sposobom włączania mieszkańców w decydowanie (np. gdyńskiemu dialogowi o klimacie) czy szukając innego sposobu na demokrację.

Dużo miejsca na Forum poświęciliśmy tematom młodzieżowym – oprócz wspomnianej sesji o radach – mówiliśmy też o szkolnych budżetach obywatelskich i innowacjach w partycypacji młodzieży.

Kolejny raz w programie Forum znalazły się też wątki dialogowe, m.in. na spotkaniu o tym, jak i kiedy można wykorzystać dialog jako narzędzie np. w konsultacjach społecznych, oraz na sesji dialogu, podczas której praktycy i praktyczki partycypacji mogli doświadczyć go na własnej skórze.

Na Forum nie zabrakło też sesji z dobrymi praktykami i wskazówkami – było spotkanie o raportach z konsultacji, o raportach o stanie gminy i ewaluacji konsultacji.

Z wszystkimi sesjami można zapoznać się na stronie Forum.

8. Forum – obejrzyj później

W programie Forum, przy opisach poszczególnych sesji, umieszczone są linki do nagrań. Dzięki temu można obejrzeć sesje, w których na żywo nie udało się wziąć udziału.

***

Tegoroczne Forum zostało zrealizowane z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony