Inny pomysł na demokrację. Partycypacja praktyczna i symfoniczna – czy to się uda?

14 czerwca, poniedziałek
18.00–20.00

Inny pomysł na demokrację. Partycypacja praktyczna i symfoniczna – czy to się uda?


Rozmawiają

Jacek Cichocki

członek Laboratorium „Więzi”

Kuba Wygnański

Fundacja Stocznia

Formuła

sesja prezentacyjno-dyskusyjna

Opis

Tradycją Forum Praktyków Partycypacji jest otwarcie z udziałem Kuby Wygnańskiego. Tak będzie i tym razem, ale jednocześnie będzie trochę inaczej. Tym razem z wyprzedzeniem można poznać tezy, a nawet więcej, bo dość rozbudowany opis przedsięwzięcia, o którym będzie mowa. Ma ono tytuł „Inny pomysł na demokrację”. W zamierzeniu to więcej niż jeszcze jeden artykuł – to w gruncie rzeczy rodzaj manifestu i wezwanie do działania. Swoją premierę miał 1 czerwca na łamach Więzi. Można się z nim zapoznać tutaj.

Istotą tekstu jest po pierwsze wskazanie niektórych słabości czy wręcz ułomności tradycyjnych form demokracji przedstawicielskiej, a po drugie opisanie pomysłu na to, w jaki sposób praktykować wysiłkowy wariant demokracji.

Ten tekst to propozycja trwałej zmiany nawyków i zaproszenie dla wszystkich, którym droga jest Republika (rozumiana w swym właściwym znaczeniu Res Publica – Rzecz Pospolita). To zaproszenie do procesu, w którym dowiemy się, gdzie istotnie różnimy się, a gdzie celowo nas poróżniono. W żadnym wypadku nie chodzi o powołanie nowego podmiotu, ale raczej o proces, który w jednej partyturze połączyłby aktywność różnych środowisk.

Prezentacja tego pomysłu przed środowiskiem praktyków i praktyczek partycypacji i poznanie Waszej opinii ma fundamentalne znaczenie. Bez Waszego zaangażowania ten tekst pozostanie jedynie ciekawą partyturą, której nigdy nie wykonano. Przedsięwzięcie ma sens tylko wtedy, jeśli oprze się na poczuciu sprawstwa ze strony choćby nielicznej, ale za to silnej i przekonanej do tego grupy osób.

W czasie spotkania zaczniemy od prezentacji pomysłu ze strony autora, później posłuchamy komentarza Jacka Cichockiego, członka Laboratorium „Więzi”, działacza społecznego i państwowca, przez wiele lat urzędnika państwowego (w tym Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w latach 2013-2015). Solidną część spotkania rezerwujemy na wysłuchanie opinii (a może nawet deklaracje wsparcia tego przedsięwzięcia) ze strony samych praktyków i praktyczek partycypacji.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.