Dialog – czy, kiedy i jak? O wnioskach z wykorzystania metody dialogu w konsultacjach społecznych i innych procesach

15 czerwca, wtorek
10.00–11.30

Dialog – czy, kiedy i jak? O wnioskach z wykorzystania metody dialogu w konsultacjach społecznych i innych procesach


Prowadzenie

Ewa Stokłuska

Fundacja Edukacja dla Demokracji

Gościnie

Ewa Bachman

Stowarzyszenie Oświata Polska

Izabella Laskowska

Centrum Komunikacji Społecznej, Urząd m.st. Warszawy

Martyna Rubinowska

promotorka facylitacji dialogu prowadzonego przez Nansen Center for Peace and Dialogue

Agata Urbanik

Pogotowie Facylitacyjne

Formuła

sesja dyskusyjna

Opis

Bywają takie procesy partycypacyjne, w których mamy ochotę odłożyć na bok moderowane dyskusje i ściśle ustrukturyzowane spotkania i postawić na bardziej otwartą formułę, jaką jest dialog. Liczymy na „magię procesu”, większą swobodę wymiany myśli i doświadczeń, spotkanie uczestników w rozmowie – w praktyce jednak różnie to wychodzi. Podczas tej sesji zastanowimy się nad tym, jakie są ograniczenia i potencjał dialogu jako metody, którą można zastosować w partycypacji. Czy są lepsze i gorsze tematy, które mogą być przedmiotem dialogu? Czy ta formuła ma szansę sprawdzić się w formalnej procedurze konsultacji społecznych?

Punktem wyjścia do rozmowy będą doświadczenia z trzech procesów, w których wykorzystano inspiracje metodologią facylitacji dialogu stosowaną przez Nansen Center for Peace and Dialogue:

  • prac nad polityką różnorodności społecznej dla m.st. Warszawy, prowadzonych na zlecenie Urzędu Miasta st. Warszawy przez zespół Pogotowania Facylitacyjnego,
  • serii otwartych spotkań dialogowych pt. „Co dla mnie oznacza ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?”, zorganizowanych w listopadzie 2020 roku przez grupę absolwentek kursu facylitacji dialogu „Wyłącz ego. Zrozum drugiego”,
  • spotkań dialogowych realizowanych przez Niezależny Związek Zawodowy Oświata Polska wokół ministerialnego projektu Modelu Edukacji dla Wszystkich.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.