Raport o stanie gminy – jak odnaleźć w nim miejsce dla mieszkańców i mieszkanek?

22 czerwca, wtorek
14.00–15.30

Raport o stanie gminy – jak odnaleźć w nim miejsce dla mieszkańców i mieszkanek?


Prowadzenie

Mateusz Wojcieszak

Fundacja Pole Dialogu

Goście

Joanna Wons-Kleta

wójt gminy Pawonków

Krzysztof Pietruszewski

koniński aktywista uczestniczący w debacie o raporcie w swojej gminie, prowadzący serwis konin.mamprawowiedziec.pl

Szymon Osowski

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Formuła

sesja dyskusyjna

Opis

To już trzeci rok z raportami we wszystkich gminach w całej Polsce. Raport o stanie gminy to sprawozdanie wójta/burmistrza/prezydenta dotyczące wdrażania lokalnych programów i uchwał w danym roku. W dyskusji nad raportem mogą uczestniczyć mieszkańcy i taki był przede wszystkim cel ustawodawcy – coroczny raport miał zwiększyć udział obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych.

Choć raport „na papierze” wydaje się świetnym sposobem na włączenie mieszkańców i mieszkanek we współdecydowanie o miejscu, w którym mieszkają, z badań Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska wynika, że w 84% gmin do debaty nie zgłosił się żaden mieszkaniec. Dlaczego co roku nie obserwujemy tysięcy „state of the union” w wersji lokalnej – żywych dyskusji o stanie i przyszłości naszych gmin? Powodów już teraz znamy wiele – obowiązek nałożony przez ustawodawcę bez konsultacji z samorządami i bez wyraźnej oddolnej inicjatywy mieszkańców, okres pandemii i sesje on-line, brak przygotowania prezydiów rady do tworzenia realnej debaty, marne kampanie informacyjne w gminach o raporcie i samej debacie.

Podczas sesji zmapujemy główne bariery dla rozwoju raportów w kierunkach bliskim mieszkańcom i mieszkankom, ale na tym się nie zatrzymamy. Sprawdzimy, jak czytać obecne regulacje, żeby nie stały się blokadą do działań z mieszkańcami. Odkryjemy miejsca w cyklu życia raportu, w które warto włączać mieszkańców poza ostatnią debatą. Odpowiemy na pytanie, co w obecnej praktyce gmin warto zmienić. Na te wyzwania spojrzymy z różnych perspektyw – wójta małej gminy, dla której raport nie jest przykrym obowiązkiem, aktywisty uczestniczącego w debacie i który przeczytał raport o swoim mieście, praktyków partycypacji i prawników sprawdzających nowe modele pracy nad raportem.

Prezentacja z sesji

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.