Wysłuchania obywatelskie – o gwałtownej karierze pewnego narzędzia

24 czerwca, czwartek
14.00–15.00

Wysłuchania obywatelskie – o gwałtownej karierze pewnego narzędzia


Prowadzenie

Magdalena Dziubek-Grudzińska

Departament Strategii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

Kuba Wygnański

Fundacja Stocznia

Formuła

sesja prezentacyjno-dyskusyjna

Opis

Chcemy podzielić się doświadczeniami dotyczącymi procesu wysłuchań obywatelskich, których sekwencja dotycząca tzw. przyszłej perspektywy finansowej (Krajowy Program Odbudowy, Umowa Partnerstwa i Programy Operacyjne) została uruchomiona pod koniec marca i jest prowadzona wspólnie przez Fundację Stocznia oraz Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wydaje się, że mechanizm wysłuchań w ciągu ostatnich kilku miesięcy zyskał bardzo na popularności i być może stanie się trwalszą praktyką. Obecnie trwają wysłuchania dotyczące programów operacyjnych, być może w ten sposób przeprowadzone będą konsultacje dotyczące regionalnych programów operacyjnych – tu może się okazać ważna rola praktyków partycypacji, bo ktoś to w końcu musi zorganizować i pilnować reguł. Jest okazja, żeby poznać je w szczegółach.

Porozmawiamy o okolicznościach uruchomienia całego procesu i jego dotychczasowych skutkach. Samo nasze spotkanie będzie odbywać się dzień po tzw. wysłuchaniu odwróconym dotyczącym uwag zgłoszonych do Umowy Partnerstwa. To zdarzenie jakoś domyka cykl konsultacji.

W spotkaniu weźmie udział Kuba Wygnański z Fundacji Stocznia, pomysłodawca i jeden z animatorów tego procesu, oraz Magdalena Dziubek-Grudzińska z Departamentu Strategii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Dzięki temu będzie można poznać obydwie perspektywy na cały proces.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.