Wiadomości | 28 lipca 2017 r.

We wrześniu w Wielkiej Brytanii panel obywatelski o Brexicie

45 osób, odwzorowujących przekrój społeczny Wielkiej Brytanii będzie we wrześniu debatować w Manchesterze o Brexicie. Brytyjska organizacja Involve wraz z trzema uniwersytetami i  Electoral Reform Society zorganizują serię spotkań w formie Citizens’ Assembly – metody, którą w Polsce znamy jako panel obywatelski. 

Pomysł wypłynął z potrzeby stworzenia miejsca głębszej merytorycznie debaty o skutkach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Czas będzie na to dobry – władze kraju będą dalej negocjować warunki Brexitu, organizatorzy chcą więc dać przestrzeń do społecznego namysłu i akcpetowalnych przez mieszkańców kierunków działania.

Do wylosowanych na podstawie kilku zmiennych (m.in. wiek, płeć, zamożność, wybór w brexitowym głosowaniu) osób zostanie przesłane zaproszenie do dołączenia do grupy roboczej. 45 w ten sposób wybranych osób spotka się w Manchesterze w dwa weekendy września (8 i 29.09). Na spotkania zostaną zaproszeni eksperci, mogący dostarczyć uczestnikom wiedzę i pomóc ukształtować opinie – dzięki temu będą oni mogli w sposób bardziej racjonalny debatować o skutkach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej: o wpływie na gospodarkę, rynek pracy czy imigrantów. Efektem ma być spisany raport, dostarczony władzom kraju.

W projekt zaangażowane są organizacja INVOLVE, University College London (UCL), University of Southampton, University of Westminster a także Electoral Reform Society.

Wykorzystana w tym przypadku metoda pracy staje się ostatnio coraz popularniejsza np. Irlandzycy w ten sposób podjęli decyzję o małżenstwach jednopłciowych. W Polsce realizowana jest w formie panelu obywatelskiego w Gdańsku.

 

Więcej informacji można uzyskać poniżej:

http://citizensassembly.co.uk/brexit/about/

lub bezpośrednio kontaktując się z organizatorami:Dr Alan Renwick oraz Darren Hughes: mail: ers@electoral-reform.org.uk, telefon: 02037144079

Powiązane artykuły:


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony